![O dark dark dark](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/250x300/crop/both/d7/d7e8f7099c484a17a7835a83113702c6.jpg?quality=81&404=default&v=4)
O dark dark dark
Η νέα χορευτική παράσταση του Φώτη Νικολάου είναι ένας στοχασμός πάνω στη μοναξιά, τους φόβους και τις αδυναμίες μας, αλλά και τα σκοτεινά παιχνίδια του μυαλού, που μας κρατούν παγιδευμένους. Ο χορογράφος και χορευτής, έχοντας στο πλάι του τη χοροθεατρική ομάδα «X-it», δημιουργεί έναν κόσμο με έμπνευση από τον Τ. Σ. Έλιοτ («Four Quartets – East Cocker»), από όπου αντλείται και ο τίτλος του έργου, και με εικονοποιία που αφορμάται από τους πίνακες απόλυτης μοναξιάς του Έντουαρντ Χόπερ. Συνεπαρμένος από το μεγαλείο των ανθρώπινων ιστοριών και συναισθημάτων, ο χορογράφος δημιουργεί μία παράσταση-συνοδοιπόρο για εκείνες τις στιγμές που ο καθένας μας χάνει την ελπίδα του.
Χορεύουν: Γ. Αντωνοπούλου, Αν. Καραχανίδης, Ηρώ Κόντη, Μ. Μανουκιάν, Γ. Οικονομίδης, Κ. Παπαματθαιάκης, Αλ. Σταυρόπουλος, Σ. Σωτηροπούλου. Σκην.: Έλ. Κοτασβήλι, Αλ. Βαγιανός. Κοστ.: Κ. Ανδρέου. Φωτ.: Χρ. Χαραλάμπους.