![Αφήνω ανοιχτά](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/250x300/crop/both/76/76d69e694204477c936f278f5afe5608.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Αφήνω ανοιχτά
Θέμα της παράστασης είναι η ψυχιατρική ασθένεια και συγκεκριμένα η διπολική διαταραχή. Για την ακρίβεια το πώς η ασθένεια πλησιάζει τον ασθενή αθόρυβα και διακριτικά μέχρι να φτάσει να χρήζει κλινικής αντιμετώπισης. Θα ακουστούν κείμενα από την “Ψύχωση” της Σάρα Κέιν. Επί σκηνής θα είναι 2 ηθοποιοί, ο ένας είναι η ίδια η ασθένεια και ο άλλος o ασθενής. Προσπαθεί o ασθενής να αφεθεί αλλά και να αντισταθεί στις προκλήσεις της ασθένειας. Η παρουσίαση αυτή έχει σκοπό την αναγνώριση αλλά και αποδοχή των ψυχιατρικών ασθενειών. Τι κάνουμε, λοιπόν, κλείνουμε τα μάτια ή μας αφορά πραγματικά μια αυτοκτονία ή ένα επεισόδιο μανίας;
Από τη θεατρική ομάδα Γκανμπάτε.