![Δέσποινα Στυλιανοπούλου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu608x342/24,12,584,326/crop/both/42/42fe41ffe6204d20ac8e2a95868ede15.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Την Παρασκευή 7 Ιουνίου πέθανε, σε ηλικία 91 ετών, η αγαπημένη ηθοποιός Δέσποινα Στυλιανοπούλου. Την είδηση έκανε γνωστή με ανάρτησή της στο Instagram η ανιψιά της, Άννα Στυλιανοπούλου, η οποία έγραψε: "Με βαθιά θλίψη ανακοινώνουμε ότι έφυγε γαλήνια από τη ζωή η πολυαγαπημένη μας αδελφή, θεία και γιαγιά Δέσποινα Στυλιανοπούλου, περιτριγυρισμένη από την οικογένειά της, που ήταν στο πλευρό της. Καλό ταξίδι αγαπημένη μας, θα μας λείψεις πολύ".
Η Δέσποινα Στυλιανοπούλου συμμετείχε σε πολλές ταινίες της χρυσής εποχής του ελληνικού κινηματογράφου. Ξεκίνησε την πορεία της με σπουδές φωνητικής στο Ελληνικό Ωδείο και θεάτρου στη Δραματική Σχολή Δημήτρη Ροντήρη. Στη μεγάλη οθόνη εμφανίστηκε για πρώτη φορά το 1960 στην ταινία "Ξένος της νύχτας", όπου καθιερώθηκε ως κωμικό ταλέντο. Έκτοτε, οι ρόλοι που ερμήνευε συχνά ήταν εκείνοι του βοηθητικού προσωπικού από την επαρχία ή και της λαϊκής κοπέλας. Αξέχαστη έχει μείνει η ερμηνεία της στην ταινία "Αχ, αυτή η γυναίκα μου", με την Αλίκη Βιουγιουκλάκη και τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ. Αυτή ήταν μία από τις 12 ταινίες που συμμετείχε το 1967, "έτος Στυλιανοπούλου" σύμφωνα με ορισμένους καλλιτεχνικούς κύκλους.
Για πολλά χρόνια, η Δέσποινα Στυλιανοπούλου διετέλεσε θιασάρχης του θεάτρου Αυλαία στην περιοχή του Πειραιά. Η βιογραφία της, με τον χαρακτηριστικό τίτλο "Ηθοποιός αμέσου δράσεως", έχει κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις Τετράγωνο. "Νύχτα περίεργη και το μυαλό μου γυρίζει στα μύρια γεγονότα της ζωής μου. Δεν ξέρω από που να αρχίσω. Είναι πολλά αυτά που θέλω να διηγηθώ. Νομίζω πως θα εκραγώ. Θέλω ό,τι έχει αυμβεί να το γράψω απόψε. Εν μία νυχτί, όπως όταν μάθαινα τους ρόλους. Μοιάζει ακατόρθωτο και είναι. Πώς να γράψεις την ιστορία της ζωής σου σε μία μόνο νύχτα;", γράφει η ίδια στην παρουσίαση του βιβλίου της.
Τον τελευταίο καιρό, η Δέσποινα Στυλιανοπούλου αντιμετώπιζε προβλήματα υγείας. Προηγουμένως είχε δημιουργηθεί ανησυχία καθώς δεν απαντούσε στα τηλεφωνήματα του Σπύρου Μπιμπίλα. Όπως έγινε, όμως, αργότερα γνωστό, η ηθοποιός βρισκόταν σε ιδιωτικό θεραπευτήριο αυξημένης φροντίδας και απέφευγε την επικοινωνία με φίλους και γνωστούς.
Η κηδεία της θα γίνει στις 12 Ιουνίου στο Πρώτο Νεκροταφείο Αθηνών.