![Η Βελανιδιά, Μαρίνα Αργυρίδου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu436x532/0,173,436,418/pad/both/35/35ae4c57bfd4431ca85739dd334c7234.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το 2011 παρουσίασε για πρώτη φορά στη χώρα μας τη "Βελανιδιά" ("An Oak Tree") ο δημιουργός της Τιμ Κράουτς, ο άγγλος συγγραφέας, ηθοποιός και σκηνοθέτης, που λατρεύει να αποδομεί και να διερευνά την τέχνη της περφόρμανς. Το 2017 το βραβευμένο θεατρικό έργο σκηνοθέτησε ο Ανδρέας Ανδρέου στο Θέατρο Οδού Κεφαλληνίας-Β΄ Σκηνή με βασικές πρωταγωνίστριες τις Νίνα Λαμπριανίδη και Αλεξάνδρα Μαρθαλαμάκη και ένα guest καλεσμένο κάθε βραδιά. Αυτό υπαγορεύει το ίδιο το έργο, στο οποίο ένας πατέρας συμμετέχει ως εθελοντής στην παράσταση του υπνωτιστή που ευθύνεται για το θάνατο της κόρης του.
Ο Ανδρέας Ανδρέου καταπιάνεται για μια ακόμα φορά με τη "Βελανιδιά" και εμπιστεύεται την κυπριακής καταγωγής ηθοποιό Μαρίνα Αργυρίδου για ένα γοητευτικό σόλο στη σκηνή του Bios (από 30/1). Πρόκειται για ένα τολμηρό σκηνικό πείραμα που μετεγγράφεται από έναν ηθοποιό σε έναν άλλον, από έναν υπνωτιστή στο υποκείμενό του, από ένα ακροατήριο σε ένα πρόσωπο. Και, σε αυτήν την παράσταση κάθε βράδυ ένας διαφορετικός καλεσμένος (ηθοποιοί, μουσικοί, performer, συγγραφείς και όχι μόνο) θα ανεβαίνει στη σκηνή χωρίς πρόβα και χωρίς να έχει διαβάσει το κείμενο. Δεν θα ξέρει τίποτα για τον ρόλο που πρόκειται να υποδυθεί σε αυτήν την κωμικοτραγική σπουδή πάνω στη δύναμη τής αυθυποβολής, την απώλεια και τα όρια πραγματικότητας και μυθοπλασίας.