![Η Λουίζα Κωστούλα γράφει για τη ζωοφιλική, ψηφιακή παράσταση «Το ημερολόγιο ενός σκύλου»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2546241/louiza_tiger.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Σε ψηφιακή εκδοχή πρωτοείδαμε το "Ημερολόγιο ενός σκύ́λου" της Λουίζας Κωστούλα (Violet Louise) το 2020. Η περφόρμερ-ερευνήτρια που από το 2012 ερευνά σταθερά το πεδίο της πολυμεσικής αφήγησης φέρνει την παράσταση που τονώνει το φιλοζωικό αίσθημα στον Κάτω Χώρο του Θεάτρου του Νέου Κόσμου (από 14/10). "Σ’ έναν κόσμο που αλλάζει δραματικά, η καθημερινότητα φαντάζει λιγότερο επώδυνη, μέσα από τη σχέση αγάπης ανθρώπου και ζώου. Το "Ημερολόγιο ενός σκύλου" είναι το ημερολόγιο ενός ανθρώπου που επαναδιαπραγματεύεται τις απώλειές του". Βαθιά συναισθηματικό και αρκετά προσωπικό το "Ημερολόγιο ενός σκύλου", έχει στο επίκεντρο μια γυναίκα που ζει μόνη στην Αθήνα, αναζητώντας καθημερινά στο διαδίκτυο ίχνη του σκύλου της που έφυγε από́ τη ζωή. Στη δραματουργία χρησιμοποιούνται αποσπάσματα από ποιήματα των Γιάννη Ρίτσου, Γεωργίου Σουρή, Νίκου Καρούζου, Κωνσταντίνου Καβάφη, Γιώργου Σεφέρη και από το βιβλίο του Δημήτρη Κωνσταντινίδη "Επιχείρηση Πάνθηρας – Οι Γερμανοί εισβάλλουν και πυρπολούν την Πίνδο".
Προπώληση μέσω viva.gr
Περισσότερες πληροφορίες
Το ημερολόγιο ενός σκύλου
Το ημερολόγιο ενός ανθρώπου που επαναδιαπραγματεύεται τις απώλειές του, χαράσσοντας το δρόμο προς την ενηλικίωση, σε μια πολυμεσική παράσταση με βίντεο, μουσική και τραγούδι, που πρωτοπαρουσιάστηκε διαδικτυακά το 2020.