![Μήδεια](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/79/7917b6af41514505be7400a0814fa033.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Μετά την πρώτη επιτυχημένη τους παράσταση στην Πλατεία Κουμουνδούρου (Ελευθερίας) τον Μάιο, η Παιδική Θεατρική Ομάδα "Εμείς-Εμείς" επιστρέφει στις 2 Ιουλίου για να παρουσιάσει ξανά τη "Μήδεια” του Ευριπίδη, με την σκηνοθετική καθοδήγηση της Αλίκης Δανέζη Knutsen, σε μια work in progress παράσταση με ελεύθερη είσοδο.
Όπως σημειώνει η σκηνοθέτις: "Πριν από 5 χρόνια, κάναμε ένα ασύλληπτο πείραμα να ανεβάσουμε τον "Οιδίποδα Τύραννο” του Σοφοκλή στην ολότητα του, με παιδιά 8 χρονών. Το εγχείρημα έγινε στη Πλατεία Κουμουνδούρου με προδιαγραφές κανονικής παράστασης, φωτισμούς, ήχο, μέχρι και χειλόφωνα για τα 6 παιδιά-ηθοποιούς που υποδύθηκαν όλους τους ρόλους και μετέφεραν το κείμενο στο μεγάλο κοινό που μαζεύτηκε στη Πλατεία για να τους παρακολουθήσει. Την παράσταση υποστήριξε ο σύλλογος Παναθήναια. Η επιτυχία της παράστασης είχε ως αποτέλεσμα να μας προσκαλέσουν στο Μουσείο Μπενάκη, όπου η παράσταση επαναλήφθηκε το φθινόπωρο του ίδιου χρόνου στο Αίθριο του Μουσείου με πάνω από τριακόσιους θεατές.
Τώρα η ομάδα "Εμείς-Εμείς" ανεβάζει τη "Μήδεια” του Ευριπίδη, ένα έργο δυναμικό, που μιλάει για πολλές πτυχές της σημερινής μας κατάστασης, τη δύναμη της γυναίκας, την αδικία, την ανάγκη να επαναπροσδιοριστούν οι ρόλοι και η ίδια η κοινωνία. Η Μήδεια επαναστατεί λόγω της αδικίας που έχει υποστεί και μιλάει λόγια σοφά για την κοινωνία και τη γυναίκα.
Η ομάδα των ηθοποιών, σαν μια ροκ/πανκ μπάντα, παρουσιάζει τις διαφορετικές πτυχές της γυναικείας φύσης, τη δύναμη της αλλά και την ευαισθησία της και θέτει προβληματισμούς. Όλους τους ρόλους αντρικούς και γυναικείους του έργου ως επιλογή, υποδύονται κορίτσια 10-13 χρονών. Παράλληλα με την απόδοση του κειμένου, αυτά τα νέα κορίτσια παίζουν μουσική επί σκηνής, τραγουδάνε και χορεύουν.
Οι πρόβες γίνονται εδώ και ένα χρόνο. Όπως επιβεβαιώσαμε με την προηγούμενη παράσταση, υπάρχει μια τεράστια δύναμη στο να ακούμε τα λόγια των αρχαίων κειμένων από νεαρά παιδιά, στη συγκεκριμένη περίπτωση από τις γυναίκες του αύριο!
Πλατεία Ελευθερίας (Κουμουνδούρου) | Σάββατο 2 Ιουλίου, 9 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη | Διάρκεια: 120 λεπτά
Περισσότερες πληροφορίες
Μήδεια
Η “Μήδεια” είναι ένα έργο δυναμικό, που μιλάει για πολλές πτυχές της σημερινής μας κατάστασης, τη δύναμη της γυναίκας, την αδικία, την ανάγκη να επαναπροσδιοριστούν οι ρόλοι και η ίδια η κοινωνία. Η Μήδεια επαναστατεί λόγω της αδικίας που έχει υποστεί και λέει λόγια σοφά για την κοινωνία και τη γυναίκα. Η ομάδα κοριτσιών 11-14 ετών, σαν μια ροκ-πανκ μπάντα, παρουσιάζει τις διαφορετικές πτυχές της γυναικείας φύσης, τη δύναμη της αλλά και την ευαισθησία της και θέτει προβληματισμούς. Παράλληλα με την απόδοση του κειμένου, τα νέα κορίτσια παίζουν μουσική επί σκηνής, τραγουδάνε και χορεύουν. Είναι τεράστια η δύναμη να ακούγονται τα λόγια της αρχαίας τραγωδίας από τις γυναίκες του μέλλοντος.