!["Ηχοτοπίο Άσκοπης Μετακίνησης σε 8 μέρη": Μια ελεγεία πάνω στις “άσκοπες” μετακινήσεις.](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/b4/b4b3ad7b108340e4b2e29ae48fc071d0.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η Μελίσσα Κωτσάκη σε συνεργασία με την Life After Death Theatre Company παρουσιάζουν, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, το "Ηχοτοπίο Άσκοπης Μετακίνησης σε 8 μέρη”, στο Ευριπίδειο Θέατρο Ρεματιάς στο Χαλάνδρι, από την Τρίτη 10 Μαΐου έως την Κυριακή 15 Μαΐου (στις 6 μ.μ.) . Μια ηχητική περιπατητική εμπειρία που γεννήθηκε τις μέρες του εγκλεισμού, όσο η πόλη μας περίμενε να ξανασυστηθούμε και αγαπήθηκε πολύ από το κοινό κατά την πρώτη της παρουσίαση (Άνοιξη 2021). Για την δημιουργία του Ηχοτοπίου, η Μελίσσα Κωτσάκη άντλησε έμπνευση και υλικό από αγαπημένες της συνήθειες: τη μουσική, τις άσκοπες μετακινήσεις και τα κείμενα αγαπημένων της συγγραφέων.
Σε μια χρονική στιγμή που η μετακίνηση μετατρέπεται σε αγαθό και μάλιστα απαγορευμένο, το πρότζεκτ αυτό λειτουργεί σαν ένα δώρο. Μια αφορμή να μετακινηθούμε και να δούμε την πόλη με άλλα μάτια, ανακαλύπτοντας σημεία και διαδρομές, μέσα από το φίλτρο που δημιουργούν τα κείμενα των συγγραφέων. Κοινός τόπος και των τεσσάρων: Ο χώρος.
![](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/e3/e38d0705e8404581a6914c31df27940f.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Το σάουντρακ αυτής της διαδρομής αποτελείται από 3 αλληλεπιδρώντα τοπία. Το τοπίο που δημιουργεί το κείμενο που ακούμε, το τοπίο των ήχων και της μουσικής και τέλος το φυσικό τοπίο μέσα στο οποίο μετακινούμαστε. Ο κάθε ακροατής σε ρόλο οπερατέρ, με τα μάτια του να παίρνουν τον ρόλο της κάμερας και να "ζουμάρουν” κατά βούληση, δημιουργεί την δική του κινούμενη εικόνα. Η "ταινία” αυτή καταγράφεται αποκλειστικά στην μνήμη του. Η τελική εμπειρία είναι για τον κάθε ακροατή προσωπική.
Μια απόπειρα να εξερευνήσουμε τι μας συνδέει και τι μας αποσυνδέει από τα πράγματα, να ανακαλύψουμε νέες διαδρομές ανάμεσα στα δικά μας σημεία αναφοράς και σε αυτά τoυ τόπου μας. Τα σημεία αναφοράς ως μέρη, ως χρονικές στιγμές , ως σκηνές από τη ζωή μας. Πού συναντιέται ο συνειρμός του κάθε ακροατή με αυτόν του δημιουργού και πόσα βήματα χρειάζονται για να θυμηθεί κανείς το παιδικό του δωμάτιο;
Είσοδος ελεύθερη , απαραίτητη η κράτηση θέσης στο 6944914761 .
Συντελεστές
Ιδέα - δραματουργία- αφήγηση: Μελίσσα Κωτσάκη
Κείμενα: "Χορείες Χώρων” Ζορζ Περέκ , "Το Κουτσό” Χ.Κορτάσαρ, Ποιήματα του Οκτάβιο Παζ, Ποιήματα του e.e.cummings
Καλλιτεχνική Σύμβουλος: Βίκυ Αδάμου
Ηχογράφηση: Basement Productions
Μουσική Επιμέλεια & Sound Design: Μελίσσα Κωτσάκη
Φωτογραφίες: Κατερίνα Δρούκα
Βίντεο: Γιάννης Παπουτσής
Γραφιστικά: Βάλλια Μικρομάστορα
Οργάνωση Παραγωγής: Life After Death Theatre Company
Το τέλος της διαδρομής σηματοδοτεί την έναρξη ενός κύκλου δημιουργικής ανατροφοδότησης (feedback) που θα συντονίσει η Βίκυ Αδάμου: ηθοποιός, σκηνοθέτις και εκπαιδευόμενη δραματοθεραπεύτρια.