![Το Κόκκαλο](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/26/2605f6b2105c4433ae3143653b554933.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Μετά από την θερμή ανταπόκριση κοινού και κριτικών, η λυτρωτική ροκ τελετουργία για τη ζωή και το έργο του Αντονέν Αρτώ, "Κόκκαλο", σε σκηνοθεσία Ιόλης Ανδρεάδη, με τον Γεράσιμο Γεννατά και τον μουσικό περφόρμερ Γιώργο Παλαμιώτη επί σκηνής, επιστρέφει τον Μάιο στο Υπόγειο του Θεάτρου Τέχνης μόνο για 6 παραστάσεις (Δευτέρα 2/5, 9/5, 16/5 και Τρίτη 3/5, 10/5, 17/5 στις 9 μ.μ).
Η σκηνοθέτις Ιόλη Ανδρεάδη παρουσιάζει για λίγο ακόμα στο Υπόγειο του Θέατρου Τέχνης την παράσταση "Κόκκαλο", μια λυτρωτική ροκ τελετουργία για τη ζωή και το έργο του μεγαλύτερου διανοητή και καλλιτέχνη του σύγχρονου θεάτρου. Ο ρηξικέλευθος και μοναδικός Αντονέν Αρτώ, αυτό το "επείγον περιστατικό" της ζωής και της τέχνης όπως θα τον χαρακτηρίσει ο Χάινερ Μύλλερ,επιστρέφει στη σκηνή για τελευταία φορά,δίνοντας το σόου της ζωής του. Ο Γεράσιμος Γεννατάς παθιασμένος, εμπνευσμένος, θλιμμένος και ερωτευμένος παντόμιμος κλόουν ενσαρκώνει τον σπουδαίο Γάλλο, έχοντας ως κύρια μέσα τη φωνή και το σώμα, και με τη ζωντανή συμβολή του μουσικού-περφόρμερ Γιώργου Παλαμιώτη, οδηγούν τον θεατή σε μια βαθιά προσωπική κάθαρση, από το σκοτάδι του πόνου, της αδικίας και της υποκρισίας, προς το καθαρό και λυτρωτικό φως. Εκεί όπου βασιλεύει ο Μέγας Νόμος της Καρδιάς. "Ένα μυθικό πρόσωπο του θεάτρου, ο Αντονέν Αρτό, ζωντανεύει μέσα από το παλλόμενο κείμενο της Ιόλης Ανδρεάδη και του Άρη Ασπρούλη και αποδίδεται με πάθος από τον Γεράσιμο Γεννατά στο Υπόγειο του Θεάτρου Τέχνης" γράφει στην κριτική της παράστασης η κριτικός θεάτρου του "α", Μαρία Κρύου.
![Το Κόκκαλο](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/af/af629ed9053347419c6512e135abe591.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Με το "Κόκκαλο" οι συγγραφείς Ιόλη Ανδρεάδη και Άρης Ασπρούλης, ολοκληρώνουν την προσωπική τους τριλογία πάνω στο έργο του Αντονέν Αρτώ. Έχουν προηγηθεί οι παραστάσεις "Αρτώ/ Βαν Γκογκ,avecunpistolet" (Θέατρο Σημείο - 2015, στον ρόλο του Αντονέν Αρτώ ο Ιωάννης Παπαζήσης) και "Οικογένεια Τσέντσι" (Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης - 2016, στο ρόλο του Κόμη Τσέντσι ο Μιλτιάδης Φιορέντζης, Μπαλαντέρ η Ελεάνα Καυκαλά, Βεατρίκη η Μαρία Προϊστάκη). Το αισθητικό περιβάλλον της παράστασης, ακολουθώντας τη διαδρομή της ζωής του Αρτώ, τελεί σε απευθείας διάλογο με τα δύο προηγούμενα ανεβάσματα.
Σκηνοθεσία: Ιόλη Ανδρεάδη
Κείμενο: Ιόλη Ανδρεάδη και Άρης Ασπρούλης
Σκηνογραφία: Δήμητρα Λιάκουρα
Ενδυματολόγος: Κωνσταντίνος Κασπίρης
Πρωτότυπη Μουσική: Γιώργος Παλαμιώτης
Φωτισμοί: Σάκης Μπιρμπίλης
Κατασκευές: Γιάννης Νίτσος
Εισιτήρια: 15 €, 10 € μειωμένο στο viva.gr