![Φιλική Εταιρεία. Η Αδελφότητα πίσω από την Επανάσταση](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/3e/3ed599804c414ec4b1a6f5f3c77785e3.png?quality=81&404=default&v=4)
Ασταμάτητα εργάζεται η Ιόλη Ανδρεάδη. Μόλις ολοκληρώθηκαν οι παραστάσεις του έργου "Το κόκκαλο" που σκηνοθέτησε, αλλά και έγραψε μαζί με τον Άρη Ασπρούλη και ετοιμάζει τις βαλίτσες της για τη Νέα Υόρκη. Οι Αμερικανοί θεατές θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν με αγγλικούς υπέρτιτλους για τρεις μοναδικές βραδιές στο θέατρο The Tank (στις 21, 22 και 23 Απριλίου) την "Φιλική Εταιρεία. Η Αδελφότητα πίσω από την Επανάσταση", ένα έργο που συνυπογράφουν η Ιόλη Ανδρεάδη και ο Άρης Ασπρούλης. Βασισμένο σε έρευνα, φέρνει στο επίκεντρο την Φιλική Εταιρία, την πιο σημαντική από άποψη μαχητικότητας οργάνωση που δημιουργήθηκε το 1814 στην Οδησσό της Ρωσίας με σκοπό την προετοιμασία του ένοπλου αγώνα των Ελλήνων για ανεξαρτησία.
![Ιόλη Ανδρεάδη, Άρης Ασπρούλης](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/86/86b8a09a47df47668410d6ea1c897f8d.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Οι μυστικές αδελφότητες, αλλά και η διερεύνηση του κινήτρου που κάνει έναν άνθρωπο να πάρει τη μεγάλη απόφαση να αφιερώσει και να ριψοκινδυνεύσει τη ζωή του για έναν κοινό σκοπό ήταν ένα βασικό κίνητρο για αυτήν την εξαιρετική δημιουργική θεατρική ιδέα. Είναι δώρο για το θέατρο μια τέτοια δουλειά που άντλησε υλικό από μια σειρά ιστορικών πηγών, με βασικότερη τα "Απομνημονεύματα" του Ξάνθου, αλλά και βιβλία των Κορδάτου, Γκριγκόρι, Μαζαράκη-Αινιάνος, Μέξα, Παπαγιώργη, Μανδυλαρά-Νικολάου, Καραμπελιά, Κασσιμάτη, Παπουλίδη και Ροδάκη, αλλά και σε προσωπικές μνήμες. Η παράσταση δημιουργήθηκε για το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ), στο πλαίσιο των Επετειακών Δράσεων της Τράπεζας Πειραιώς για τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821 και περιόδευσε με μεγάλη επιτυχία στους εννέα ανοιχτούς χώρους των Μουσείων του Δικτύου ΠΙΟΠ και στο Ιστορικό Αρχείο του ΠΙΟΠ το καλοκαίρι του 2021, όπου την παρακολούθησαν περισσότεροι από 2.000 θεατές. Στην παράσταση που θα παρουσιαστεί στο νεοϋρκέζικο θέατρο πρωταγωνιστούν οι ηθοποιοί Βασιλική Τρουφάκου, Μιλτιάδης Φιορέντζης, Δέσποινα Σαραφείδου και Νικόλας Καραγκιαούρης. Το κείμενο της παράστασης κυκλοφορεί από το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς και την Κάπα Εκδοτική, με πρόλογο του Αν. Καθηγητή του τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών, Γρηγόρη Ιωαννίδη.