![Μοτέλ](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/77/77ff25870138418ca1e011c35c0616d7.jpg?quality=81&404=default&v=4)
"Μοτέλ"
Ένα ρεπερτόριο όπου κυριαρχεί το ελληνικό κείμενο προτείνει φέτος το Θέατρο Τέχνης και εγκαινιάζει τον θεματικό κύκλο "Η βία παντού" με το έργο του Βασίλη Μαυρογεωργίου για τη συνύπαρξη των ανθρώπων μέσα στα κοινωνικά στερεότυπα και τις "ταμπέλες" που με ευκολία βάζουμε στους άλλους. Ο ίδιος σκηνοθετεί τους Νίκο Αλεξίου, Ιωάννα Μαυρέα, Μαριάννα Κάλμπαρη, Χρήστο Σαπουντζή κ.ά. (Τέχνης "Κάρολος Κουν", από 8/4)
![Η Επανάσταση δεν θα γίνει ποτέ](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/eb/eb196e5e5bbf45ccac0642042bb8f694.jpg?v=1&maxwidth=650&)
"Η Επανάσταση δεν θα γίνει ποτέ"
Η ομάδα ContraTiempo ανεβάζει το έργο του γνωστού ηθοποιού και σκηνοθέτη Δημοσθένη Παπαδόπουλου και μας μεταφέρει σε ένα παλιό ξενοδοχείο, που λειτουργεί ως ένας ιδιόρρυθμος οίκος ανοχής. Πολίτες πληρώνουν για να μεταμφιεστούν σε ανθρώπους με υψηλά αξιώματα και να ασκήσουν εξουσία. Πρόκειται για μια αλληγορία για τη φύση του ανθρώπου και τον σύγχρονο δυτικό κόσμο, επηρεασμένη από την ποιητική γλώσσα και το "βρόμικο" χιούμορ του Ζαν Ζενέ (Ξενοδοχείο Μπάγκειον, από 8/4)
"Το γεύμα"
Τρία ζευγάρια απολαμβάνουν το πλούσιο γεύμα τους σε κλίμα γιορτινό. Είναι ευκατάστατοι, μορφωμένοι, επιτυχημένοι επαγγελματίες, είναι τα "θαυμαστά" παιδιά του σύγχρονου συστήματος. Εκείνο το βράδυ αποφασίζουν να παίξουν ένα παιχνίδι για να διασκεδάσουν: κάνουν μια αναπαράσταση βιασμού που είδαν στην τηλεόραση. Μόνο που το παιχνίδι δεν μοιάζει τόσο αθώο. Ο Δημήτρης Μπίτος καθοδηγεί σκηνοθετικά την ομάδα του, Ασίπκα, στο έργο της Λείας Βιτάλη. (Οδού Κυκλάδων "Λευτέρης Βογιατζής", από 11/4)
![Αριστερόχειρες](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/87/87235b408ac1431abae4dbb138d65335.jpg?v=1&maxwidth=650&)
"Αριστερόχειρες"
Μετά την επιθεώρηση "Ω παίδες Ελλήνων", ο Θανάσης Ζερίτης σκηνοθετεί μια ακόμα παράσταση της ομάδας 4Frontal.Το κείμενο είναι της Νεφέλης Μαϊστράλη και αντλεί έμπνευση από τις "παιδουπόλεις", τα ιδρύματα που ίδρυσε η βασίλισσα Φρειδερίκη κατά τη διάρκεια του Εμφύλιου. Οι Τάσος Δημητρόπουλος, Ελένη Κουτσιούμπα, Χάρης Κρεμμύδας, Νεφέλη Μαϊστράλη και Πάνος Τοψίδης πρωταγωνιστούν στην παράσταση που χαρτογραφεί το σήμερα, βουτώντας σε μια ιστορία με πολιτικό και κοινωνικό πρόσημο από το χθες. (Δημοτικό Πειραιά-Σκηνή Ωμέγα, από 8/4)
Περισσότερες πληροφορίες
Το γεύμα
Στο βραβευμένο νεοελληνικό έργο ξεδιπλώνονται όλες οι εκφάνσεις της βίας με αφορμή ένα πλούσιο γιορτινό γεύμα που μετατρέπεται σε ένα σκληρό παιχνίδι άγριων ενστίκτων και εξουσίας.
Αριστερόχειρες
Ένα έργο με ισχυρό πολιτικό πρόσημο για τις παιδοπόλεις, που ίδρυσε η βασίλισσα Φρειδερίκη κατά τη διάρκεια του Εμφυλίου Πολέμου, κι άλλα ιστορικά γεγονότα που διαμόρφωσαν τη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα. Ένας Κοινοτάρχης που κρατάει βίτσα και μιλάει με «νι» και «λι», μια απροσάρμοστη Τρόφιμος που της αρέσει να τρέχει, μια ανύπαντρη Ομαδάρχισσα που αμφιταλαντεύεται, μια κουρασμένη Μητέρα που ψάχνει ασταμάτητα με σεντόνια στα χέρια, ένας μαλλιαρός Άντρας που κάνει ισορροπία, μια Βασίλισσα με γούνα και υπαρξιακές αγωνίες, μια Ρωσίδα χορεύτρια που έπαιξε τον μαύρο κύκνο στα Μπολσόι, ένας Δημοσιογράφος που προσπαθεί να βρει την αλήθεια, ένας Χωροφύλακας που σιχαίνεται το κρύο και σέρνει τα πόδια του, αυτός που μιλάει με ντοκουμέντα, μια Ελληνοαμερικάνα που ψάχνει από πού κρατάει η σκούφια της, ένας Αριστερόχειρας που στρώνει το κρεβάτι του φάκελο και δεν μπορεί να πει το «ρ», ένας κανονικός Φαντάρος με αρβύλες και όπλο και ο Ντιμίτρι ή Δημήτρης, ένας ερωτευμένος Πολυτεχνίτης που πήγε από την Κόνιτσα στην Τασκένδη, συνομιλούν και διεκδικούν τη θέση τους στην Ιστορία.
Η επανάσταση δεν θα γίνει ποτέ
Μια αλληγορία για την ανθρώπινη φύση και τον σύγχρονο δυτικό πολιτισμό, ιδωμένη μέσα από την ποιητική γλώσσα και το «βρόμικο» χιούμορ του Ζαν Ζενέ, καθώς και το έργο του «Μπαλκόνι».