![Take me Home](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/09/09fff0c720374e80babe9f4904011580.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ο Δημήτρης Μαλισσόβας βάζει την σκηνοθετική υπογραφή του στο μιούζικαλ "Take me Home" που έρχεται στο Μέγαρο Μουσικής-Αίθουσα Αλεξάνδρα Τριάνστη στις 27 Απριλίου με πρωταγωνιστές τους Κώστα Αρζόγλου, Δημήτρη Μαζιώτη, Πάνο Παταγιάννη, Ραφαήλ Κριτούλη, Ελίνα Γιαννάκη, Γιώργο Ψάλτου, Ρενάτα Καπετανάκη, Βασίλη Μπατσακούτσα, Μαρία Παπαδοπούλου, Κωνσταντίνο Τσουμπάρη, Ρεβέκκα Γιαννάκη, Γιώργο Μαντά, Κωνσταντίνο Κρομμύδα. Ο ίδιος έχει γράψει και, το κείμενο μαζί με την Τάνια Χαροκόπου, "μία μυθοπλασία, εμπνευσμένη από τα αληθινά γεγονότα της λεηλασίας των μνημείων της Ακρόπολης, που διέπραξε ο Τόμας Μπρούς, κόμης του Έλγιν, στις αρχές του 19 ου αιώνα". Η παράσταση γίνεται με την στήριξη της Περιφέρειας Αττικής, δημιουργήθηκε για την επιστροφή των Γλυπτών του Παρθενώνα και βασίζεται στο κόμικ "Παππού, θα μου πεις μια ιστορία;" του Μανώλη Μουμαλίδη, σκοπός του οποίου είναι η διάδοση και η γνώση της ιστορίας της κλοπής των γλυπτών της Ακρόπολης, με πρωτοβουλία του κινήματος Athena Take me Home.
![Take me home-Κώστας Αρζόγλου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/8d/8dd69d37a2d24cc997cde7a6d4adebae.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Ποιο είναι το κίνημα Athena Take me Home; Οι παραγωγοί της παράστασης με το συστήνουν: "To Athena Take me Home αποτελεί ένα όραμα του Οίκου Μόδας Τρανούλη για την επιστροφή των Γλυπτών του Παρθενώνα στη γενέτειρα τους. Ο Οίκος Μόδας Τρανούλη, με πολυετή, επιτυχημένη κι έντονα ενεργή δράση δημιουργικότητας εμπνεύστηκε το κίνημα Athena Take me Home, μια φωνή διαμαρτυρίας, που μέσω της Μόδας, ανδρώνεται κι εκδηλώνεται ως κραυγή ενάντια σε μια τραγική κλοπή που πραγματοποιήθηκε σε βάρος ενός ιδιαίτερα Λαμπερού Πολιτισμού, εκείνου της Αρχαίας Ελλάδας. Η ιδέα του κινήματος ανήκει στον Θεόδωρο Τρανούλη μέσα από τη συναναστροφή του με τη Μελίνα Μερκούρη, τον Ζυλ Ντασέν καθώς και με τον σκηνοθέτη Γιάννη Διαμαντόπουλο, οραματιστές της ιδέας της επιστροφής των γλυπτών του Παρθενώνα στην Ελλάδα.
Το 2018 στη Σλοβενία ο Οίκος Μόδας Τρανούλη απέσπασε την πρώτη θέση ανάμεσα σε 18 χώρες, στην κατηγορία Fashion Design Award Winners , για την αρχαιοελληνική κολεξιόν Athena by Tranoulis. Η Αθηνά Τρανούλη για τον σκοπό αυτόν βραβεύτηκε ως Πρόεδρος του κινήματος από την Ακαδημία Ελληνικών Βραβείων Τέχνης και άλλη μια βράβευση ήρθε από τον Όμιλο Εξάλειπτρον. Το 2019 ο Οίκος Μόδας Τρανούλη φιλοξενήθηκε στο Ολλανδικό τηλεοπτικό κανάλι BNNVARA, στο ντοκιμαντέρ του με θέμα την Αρχαία Ελλάδα. Τα γυρίσματα έγιναν στον αρχαιολογικό χώρο της στοάς του Αττάλου. Μεγάλη διάκριση και το 2021 για το κίνημα, καθώς η Αθηνά Τρανούλη συμμετείχε στα βραβεία ‘’International Elite Woman 2021’’ στον Καναδά, με τον τίτλο Co- Chair και το βίντεο από την εκδήλωση του Ζαππείου έπαιξε πρώτο και θεωρήθηκε το καλύτερο πανευρωπαϊκά.
Η έναρξη του κινήματος έγινε στο πλαίσιο της συμμετοχής του Οίκου Τρανούλη του "Balkan Fashion Week”, που πραγματοποιήθηκε τον Ιούνιο στη Σόφια και συγκεκριμένα στα εντυπωσιακά στούντιο του Xόλυγουντ, παρουσία διεθνών Μέσων, όπως των Vogue, Elle, Grazia, LA Fashion, Fashion TV. Η πρώτη κίνηση διαμαρτυρίας έγινε στο Βρετανικό Μουσείο του Λονδίνου, όπου η Αθηνά Τρανούλη, συνοδευόμενη από την Πρόεδρο των Ολυμπιονικών,Βούλα Κοζομπόλη και την αντιπρόεδρο Εύη Μωραιτίδου φωτογραφήθηκαν με συνοδεία πλήθους Ελλήνων οι οποίοι κρατούσαν το βιβλίο Take Me Home κι οι φωτογραφίες έγιναν viral. Το πρώτο μουσικοθεατρικό δρώμενο του κινήματος πραγματοποιήθηκε στο Ζάππειο Μέγαρο υπό τη διεύθυνση του μαέστρου Μιχάλη Κοκκίνη με τη συμμετοχή 200 χορευτών".
![TAKE ME HOME](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/b9/b96db7e8c41b40f39bfb1e8f4e982fcd.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Οι υπόλοιποι συντελεστές
Μουσική-Στίχους και μουσική διεύθυνση υπογράφει ο Ανδρέας Κουρέτας. Η χορογραφία είναι του Θοδωρή Πανά, η σκηνογραφία του Τέλη Καρανάνου, τα κοστούμια έχουν την υπογραφή Tranoulis Haute Couture. Παίζουν οι μουσικοί Ανδρέας Κουρέτας (μουσική διεύθυνση – πιάνο), Αντώνης Βλάχος (ηλεκτρική κιθάρα), Ηλίας Σαμαρτζής (τύμπανα), Λουκάς Γιαννακίτσας (κόντρα μπάσο-ηλεκτρικό μπάσο). Χορεύουν οι: Θοδωρής Πανάς, Κωνσταντίνος Μακρυπίδης, Δημήτρης Dwave Καραγιώργος, Κωνσταντίνος Κατσούδας, Περικλής Πετράκης, Κωνσταντίνα Κωνσταντίνου, Ελένη Δήμου, Χριστίνα Μπίτου, Ανδριάννα Στεργιούλη, Εύα Γαλάνη. Η μίξη των προηχογραφημένων tracks της παράστασης έγινε από τον Γιώργο Παπαδόπουλο στα studios του Abbey Road Institute στο Λονδίνο.
Περισσότερες πληροφορίες
Take me home
Ένα ροκ μιούζικαλ-πρωτοβουλία του κινήματος «Athena Take me Home» υπέρ της επιστροφής των Γλυπτών του Παρθενώνα, βασισμένο στο κόμικς «Παππού, θα μου πεις μια ιστορία;» του Μανώλη Μουμαλίδη.