![Titin- Η ανταρσία των αγγέλων](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/1e/1e06ac0acb43411ab5aa43bfee4a05e7.png?quality=81&404=default&v=4)
Η ομάδα της Χριστίνας Σουγιουλτζή "κι όμΩς κινείται" γεννήθηκε πριν από είκοσι χρόνια από τη συνύπαρξη χορευτών και ακροβατών και οι παραστάσεις της έχουν στοιχεία και συμπεριφορές του τσίρκο μπολιασμένα με την τέχνη του χορού. "Στο τσίρκο κοιτάς τον άλλον στα μάτια και του λες να έρθει μαζί σου δηλαδή να εκπλαγεί, να συγκινηθεί, να αντιδράσει. Αντίθετα, στο χορό τον βάζεις απ’ έξω να παρακολουθήσει κάτι που συμβαίνει στο χορευτή" έχει δηλώσει στο "α" η χορογράφος και χορεύτρια Χριστίνα Σουγιουλτζή. Στόχος της είναι η στοιχειοθέτηση ενός προσωπικού λεξιλογίου με την ενσωμάτωση της ιδιαίτερης ταυτότητας του κάθε ερμηνευτή, όχι σαν μια παράταξη δεξιοτήτων αλλά με τη μορφή μιας ομαδικής διαδικασίας διαμόρφωσης, σε σχέση με τις αισθητικές αποφάσεις για την εκάστοτε έρευνα. Η αντισυμβατική καλλιτέχνις και η ομάδα της δικαιώνουν τον ρομαντικό ορισμό του καλλιτέχνη που αναγνωρίζει πώς η ύπαρξή μας είναι γεμάτη από αισθήσεις και σκέψεις που μπορούν και βρίσκουν την καλύτερη μορφή συνύπαρξης μέσα από την τέχνη.
![Titin Η ανταρσία των αγγέλων](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/01/013e7eafaec54175b8bc24dd52bce1eb.png?v=1&maxwidth=650&)
Η νέα παραγωγή της ομάδας "κι όμΩς κινείται" με τίτλο "Titin: Η ανταρσία των αγγέλων" έχει ως αφετηρία την "Εξέγερση των αγγέλων", το μυθιστόρημα του Ανατόλ Φρανς που το 1922 συμπεριλήφθηκε στον κατάλογο των απαγορευμένων βιβλίων του Βατικανού. Ο Γάλλος μυθιστοριογράφος και κριτικός (Βραβείο Νόμπελ Λογοτεχνίας 1921) αναφέρεται σε έναν άνδρα και τον φύλακα άγγελο του, οι οποίοι μαζί με άλλους αγγέλους επαναστάτησαν ενάντια στο δεσποτικό καθεστώς του Θεού. Το κείμενο του Φρανς έδωσε το έναυσμα για τη δημιουργία μιας παρωδίας για τη φώτιση και μόλις ξεκίνησε να παίζεται στο θέατρο Ροές με πρωταγωνιστές τους Νώντα Δαμόπουλο, Αντιγόνη Λινάρδου, Αλέξανδρο Νούσκα -Βαρελά, Χριστίνα Σουγιουλτζή, Λία Χαμηλοθώρη, Πάνο Σολδάτο. Τη μουσική ερμηνεύει ζωντανά ο Κλέων Αντωνίου των Mode Plagal.
Περισσότερες πληροφορίες
Titin: Η ανταρσία των αγγέλων
Μια παρωδία για τη φώτιση, με αφορμή το μυθιστόρημα του Ανατόλ Φρανς «Η επανάσταση των αγγέλων».