![Μαρία Μαγκανάρη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/b8/b8ed45b589954fbe9696188978ffbdbe.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά, οι "Παραβάσεις", το θεατρικό αναλόγιο του ΚΠΙΣΝ, επιστρέφουν στον "Φάρο του Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ)". Με αφορμή την έκθεση του εμβληματικού έργου της Λουίζ Μπουρζουά, "Maman", το οποίο φέρνουν στην Εσπλανάδα του ΚΠΙΣΝ ο "Οργανισμός Πολιτισμού και Ανάπτυξης ΝΕΟΝ" και το "Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος", τρεις σκηνοθέτιδες της νέας γενιάς (Γεωργία Μαυραγάνη, Μαρία Μαγκανάρη, Έλενα Μαυρίδου) καταπιάνονται με τρία θεατρικά κείμενα-σταθμούς (Ευγένιου Ο’ Νηλ, "Το πένθος ταιριάζει στην Ηλέκτρα", Αύγουστου Στρίντμπεργκ, "Ο Πατέρας", Ευριπίδη, "Άλκηστις") που θέτουν στο επίκεντρο τη μητρότητα και τη συναισθηματική ανάπτυξη του ανθρώπου. Οι "Παραβάσεις" πραγματοποιούνται και φέτος χάρη στη δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ).
Την Κυριακή 20 Μαρτίου στις 5 μ.μ στον Φάρο του ΚΠΙΣΝ η Μαρία Μαγκανάρη επιχειρεί μια σκηνική ανάγνωση του "Πατέρα" του Αύγουστου Στρίντμπεργκ. Στον "Πατέρα", ο Σουηδός δραματουργός χτίζει ένα από τα αριστουργήματά του γύρω από τη "μάχη των φύλων". Η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ίλαρχο Άντολφ, στρατιωτικό και επιστήμονα, και τη σύζυγό του Λάουρα σχετικά με την ανατροφή της κόρης τους Βέρθα, παίρνει εξοντωτική τροπή όταν η Λάουρα υπαινίσσεται στον άντρα της ότι ενδέχεται να μην είναι αυτός ο φυσικός πατέρας της.
Στο πλαίσιο των πρωτοβουλιών του ΚΠΙΣΝ για την ενίσχυση της προσβασιμότητας, η παράσταση πραγματοποιείται με διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα.
Μετάφραση: Νίκος Γκάτσος
Διασκευή-Σκηνοθεσία: Μαρία Μαγκανάρη
Μουσική: Χαράλαμπος Γωγιός
Ερμηνεύουν (αλφαβητικά): Γιώργος Γάλλος, Βίκυ Κατσίκα, Σύρμω Κεκέ, Μαρία Μαγκανάρη, Αλέξανδρος Μαυρόπουλος, Δημήτρης Ντάσκας
Κυριακή 20 Μαρτίου, 5 μ.μ
Γενική είσοδος 10€, μειωμένο 5€
Προπώληση εισιτηρίων : Ticket Services ή 210 7234567