![Αγώνας Νέγρου και Σκύλων](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/b7/b727526970e344dc9ecd54eea3893801.jpg?quality=81&404=default&v=4)
"Αγώνας νέγρου και σκύλων"
Ο Γάλλος Μπερνάρ-Μαρί Κολτές εμπνέεται από τα ταξίδια του στην αφρικανική ήπειρο το 1979 και αποτυπώνει τον κυνισμό και το χτίσιμο ενός νεο-αποικιοκρατικού συστήματος. Σκηνοθετεί ο Αλέξανδρος Σωτηρίου και παίζουν οι: Δημήτρης Ραφαήλος, Μάρκος Παπαδοκωνσταντάκης, Στέφανος Μουαγκιέ, Ντόρα Μακρυγιάννη ("Τζένη Καρέζη", από 14/3).
![Hyperspace ή αλλιώς…](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/ee/ee43e56114884910b16bb528a9cdba83.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Το έργο της Δανάης Λιοδάκη μιλάει για τα θέματα που απασχολούν τους νέους ηλικίας 20 plus, συνομήλικους των μελών της ομάδας b.p.m. (beats per minute), που πρωταγωνιστεί. Το έργο σκιαγραφεί τις ελπίδες, τις αμφιβολίες και τις μεταπτώσεις σε ένα περιβάλλον που διαρκώς πάλλεται και καταρρέει στο χαοτικό τοπίο της ελληνικής κρίσης (Studio Μαυρομιχάλη, από 16/3).
![Πώς να σωπάσω](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/d1/d141881843534d7d846136cd4c6d8ef1.jpg?v=1&maxwidth=650&)
"Πώς να σωπάσω"
Η μουσικοθεατρική παράσταση μιλάει για την ιστορία του ελληνισμού και την ανάγκη κάθε ανθρώπου να βρει την Ιθάκη του. Ο Κώστας Καζάκος στο ρόλο του αφηγητή ξανασυναντιέται με τους Χρήστο Θηβαίο, Ανδριάνα Μπάμπαλη, Βιολέτα Ίκαρη και τον Κώστα Τριανταφυλλίδη. Η Τζένη Κόλλια έγραψε το κείμενο και υπογράφει τη σκηνοθεσία ("Τζένη Καρέζη", στις 13, 24/3).
![Τσολιάς εν δε Τσόλια Μπαντ](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/c5/c58d3807f8ae49998f4edcb6e51b4267.jpg?v=1&maxwidth=650&)
"Ζήτω το πένθος-Τσολιάς εν δε Τσόλια Μπαντ!"
Την ώρα που κάποιοι μπορεί να πανηγυρίζουν επιτυχίες, ο Αποστόλης Μπαρμπαγιάννης, σ’ αυτή την τρίτη έκδοση της ενότητας "Ζήτω το πένθος", θέτει υπό αμφισβήτηση γεγονότα του κοινωνικού γίγνεσθαι και τα σχολιάζει με το αιχμηρό όπλο της σάτιρας. Ο ίδιος τη χαρακτηρίζει "μουσικοσατιρική - social distancing παράσταση λοξού πολιτικού λόγου και σατιρικού τραγουδιού". (Σταυρός του Νότου Plus, από 12/3).
![Είμαι βίγκαν](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/df/dfab39f679b44ba487c46e92781ee5fc.jpeg?v=1&maxwidth=650&)
"Είμαι βίγκαν"
Ο stand up comedian Μιχάλης Σεβαστέρης δηλώνει καθαρά και ξάστερα τη θέση του απέναντι στον βιγκανισμό και δηλώνει πως δεν είναι μόνο τρόπος διατροφής αλλά και ζωής. Στην παράστασή του, όμως, δεν ασχολείται μόνο με αυτό, αλλά και με θέματα της επικαιρότητας, με αυθορμητισμό και πάθος (Άβατον, από 11/3).
"Χορείες Χώρων"
Παρουσιάστηκε από την ομάδα Transatlantic το περασμένο καλοκαίρι, στο πλαίσιο του θεσμού "Διεθνές Δίκτυο του Αρχαίου Δράματος". Με τη δραματοποίηση του κειμένου του Ζορζ Περέκ, που ισορροπεί μεταξύ ημερολογίου και δοκιμίου, η Ελληνοπολωνή σκηνοθέτρια Αλεξάνδρα Καζάζου μάς προτρέπει να δούμε τα μικρά ενσταντανέ τραγικής ειρωνείας που εμπεριέχει η καθημερινότητα (Ροές, από 14/3).
Περισσότερες πληροφορίες
Χορείες Χώρων
Η ομάδα δημιουργεί ένα λιμπρέτο πάνω στο έργο του συγγραφέα για τις λεπτομέρειες και την τραγική ειρωνεία της καθημερινότητας, το οποίο εστιάζει στον παλμό της αφήγησης.
Αγώνας νέγρου και σκύλων
Η πάλη του ατόμου για ανεξαρτησία απέναντι στη διαφθορά, το ρατσισμό, την απληστία και την ανθρώπινη εκμετάλλευση είναι οι κεντρικοί άξονες του ψυχολογικού θρίλερ του 1979.
Hyperspace ή αλλιώς…
Ένα σύγχρονο έργο για τη νέα γενιά στην ελληνική κοινωνία της κρίσης, κάπου μεταξύ έρωτα, φυγής, επιστροφής κι ενηλικίωσης, από μια νέα ομάδα ορμώμενη από το Adapt και το Bob Theatre Festival.
Πώς να σωπάσω
Μέσα από διαχρονικά τραγούδια μεγάλων μας συνθετών που ερμηνεύονται ζωντανά και κείμενα επιλεγμένα από τον Κ. Καζάκο και τη σκηνοθέτιδα, ζωντανεύει η ιστορία του Ελληνισμού.
Ζήτω το Πένθος
Ένα σατιρικό one man show με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής, στο οποίο καυτηριάζεται και σαρκάζεται η πολιτική επικαιρότητα (συμμετέχει ο δημοσιογράφος-ΜΑΤ, Μπαλούρδος).
Είμαι (ακόμα) vegan
Ένα μοναδικό κωμικό ταλέντο επιστρέφει στη σκηνή του Λοσάντζελε με 6 ενεργειακά ποτά (απαραίτητα ώστε να μείνει εντελώς ακίνητος για 90’), κωμικά one liners και οικογενειακές ιστορίες (λίγο χειρότερες απ’ τις τηλεοπτικές). Ένα stand up γεμάτο ανατροπές! Είναι στ’ αλήθεια άνθρωπος ο Μιχάλης Σεβαστέρης; Mήπως είναι απλά ένα τζογαδόρικο ρομπότ με μοναδικό σκοπό να μας κάνει όλους να τρώμε χόρτα; Ποια είναι η τακτική επιβίωσής του στο λεωφορείο; Άραγε, έχει μειώσει τις φορές ανά λεπτό που αναφέρει ότι είναι βίγκαν; (μπα!) Του λένε ψέματα στις καφετέριες πως τον ξέρουν για να του αποσπάσουν την προσοχή και να του κλέψουν την τσάντα; Υ.Γ: Μείνετε για το χορευτικό κομμάτι στο τέλος!