![Η κυρά της Ρω](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/12/12aa29b0db164ffeae062d879cc8394f.jpeg?quality=81&404=default&v=4)
Μέχρι τις 27 Φεβρουαρίου μπορείτε να δείτε στην νέα σκηνή του Arroyo τη Φωτεινή Μπαξεβάνη στον συγκλονιστικό μονόλογο "Η κυρά της Ρω", που βασίζεται στην ομώνυμη νουβέλα του Γιάννη Σκαραγκά έχει τη σκηνοθετική υπογραφή του Σταύρου Λίτινα, και είναι εμπνευσμένη από μια αληθινή ιστορία. Συγκεκριμένα, από τη ζωή της Δέσποινας Αχλαδιώτη, της ελληνίδας χήρας που έγινε γνωστή ως Κυρά της Ρω από το όνομα του μικρού νησιού, στο οποίο έζησε μόνη από τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο μέχρι τα βαθιά γεράματά της. Μετά την Τουρκική εισβολή στην Κύπρο, η Δέσποινα Αχλαδιώτη έγινε μια ηρωική φυσιογνωμία. Μόλις ολοκληρωθούν οι παραστάσεις της "Κυράς της Ρω" η Φωτεινή Μπαξεβάνη θα ξεκινήσει την προετοιμασία για την καλοκαιρινή παραγωγή των επιχειρήσεων Τάγαρη. Θα είναι η Κορυφαία στις "Θεσμοφοριάζουσες" του Αριστοφάνη που θα κάνουν πρεμιέρα 30 Ιουνίου στο θέατρο Πέτρας και θα παρουσιαστούν σε όλα τα καλοκαιρινά φεστιβάλ. Ο Γιάννης Μπέζος έχει αναλάβει τη σκηνοθεσία και πρωταγωνιστεί μαζί με τον Βλαδίμηρο Κυριακίδη. Το υπόλοιπο καστ αναμένουμε να ανακοινωθεί. Η μετάφραση είναι του Κ.Χ. Μύρη, η μουσική του Φοίβου Δεληβοριά και τα σκηνικά του Γιώργου Γαβαλά.
Περισσότερες πληροφορίες
Η κυρά της Ρω
Με αφορμή τη ζωή της Κυράς της Ρω, της κατά κόσμον Δέσποινας Αχλαδιώτη, ο βραβευμένος συγγραφέας Γιάννης Σκαραγκάς γράφει ένα συγκινητικό και βαθιά ανθρώπινο κείμενο με αφορμή τη γυναίκα που έγινε σύμβολο γενναιότητας, πατριωτισμού και γυναικείας χειραφέτησης. Ο μονόλογος αυτός ξεκίνησε το ταξίδι του στις θεατρικές σκηνές το 2017 και έκτοτε έχει “γυρίσει” τον κόσμο. Η λυρική σκηνοθεσία του ζωντανεύει την ιστορία της απομονωμένης, αλλά την ίδια στιγμή και ελεύθερης και ασυμβίβαστης γυναίκας, η οποία ανεβοκατέβαζε για χρόνια τη σημαία στην ακριτική νησίδα Ρω. Μέσω από την παράσταση αυτή, η μορφή αυτή εξιστορεί τα πάθη και τα λάθη των ανθρώπων που αγάπησε.