![Dancing in the rain](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/14/1444b054990042ecbbba1e4b1371a574.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Έχετε δει την ταινία "Singin’ in the Rain" (1952, Στάντλεϊ Ντόνεν, Τζιν Κέλι); Οι δύο πιο δυνατές σκηνές του έργου, που έχουν καταχωριστεί στις δέκα καλύτερες στην ιστορία των χολιγουντιανών μιούζικαλ, συνδέονται με το "Make ’em Laugh", μία εντυπωσιακή περφόρμανς από τον Ντόναλτν Ο’Κόνορ, με αποκορύφωμα την κάθετη χορευτική ανάβαση σε έναν τοίχο, και βέβαια με το ομότιτλο "Singin’ in the Rain", όπου ο ερωτευμένος χαρακτήρας του Τζιν Κέλι τραγουδάει κάτω από τη βροχή με μια διάθεση παιδικής αθωότητας και ελευθερίας.
Αυτή την πολύτιμη αίσθηση ελευθερίας κάτω από τη βροχή αισθάνονται και οι έντεκα χορευτές στην παράσταση "Dancing in the rain 3" που επιστρέφει στη χώρα μας ανανεωμένη. Είναι γεγονός, η παραγωγή που εδώ και μία δεκαετία έχει αποθεωθεί από πάνω από 1.000.000 θεατές σε όλο τον κόσμο έρχεται με ένα νέο δυναμικό χορευτικό ανδρικό ανσάμπλ και οι φίλοι του χορού που θα βρεθούν στο City Theater (Κλειστό Γήπεδο Γαλατσίου), στις 6 Μαϊου, είναι έτοιμοι να λικνιστούν στο ρυθμό μουσικών που έχουν τη δύναμη να ξεσηκώσουν και να δημιουργήσουν αίσθηση ευφορίας. Το χορευτικό υπερθέαμα ντύνουν διάσημα τραγούδια, κλασικές swing και rock 'n’ roll επιτυχίες, κινηματογραφική μουσική από αγαπημένες ταινίες, αλλά και ένα πέρασμα από funky jazz, tap dance, break dance, r'n'b και άλλα είδη.
![Dancing in the rain](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/ed/ede9962882194c29bd44ca257b6026ee.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Το 2018 είδαμε για πρώτη φορά στην Αθήνα την ομάδα του "Dancing in the rain" και φύγαμε από την παράσταση με την αίσθηση ότι είχαμε παρακολουθήσει ένα μιούζικαλ. Ίσως επειδή τα δυναμικά σόλο, ντούο, αλλά και οι ομαδικές χορογραφίες διαθέτουν ταυτόχρονα ένταση, χιούμορ και κινηματογραφική λάμψη. Στην παράσταση, που ξεκίνησε το ταξίδι της από την Αγία Πετρούπολη και ταξιδεύει σε όλες τις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες, από το Λονδίνο, το Παρίσι, το Βερολίνο και το Άμστερνταμ μέχρι το Ταλίν, το Ελσίνκι, τη Ρίγα και την Αθήνα, οι φωτισμοί και οι βιντεοπροβολές είναι βασικά συστατικά για τη δημιουργία ατμόσφαιρας. Όλοι οι χορευτές δίνουν το 100% της ενέργειάς τους, αποθεώνουν την κίνηση και προτρέπουν το κοινό να αφεθεί στο ρυθμό λέγοντας: "Όταν πέφτει η βροχή, απλά χαμογελάστε και χορέψτε με αυτήν, γιατί, αν μπορείτε να νιώθετε ευτυχισμένοι καθώς πέφτει πάνω σας η βροχή, τότε σίγουρα μπορείτε να αισθάνεστε ευτυχισμένοι για πολλά περισσότερα στη ζωή σας… Χορεύω οπουδήποτε για να υπενθυμίζω στον εαυτό μου ότι το σήμερα είναι η μεγαλύτερη γιορτή της ζωής μου!"
Προπώληση μέσω viva.gr
Περισσότερες πληροφορίες
Dancing in the rain 3
Έντεκα σολίστες του κλασικού μπαλέτου πειραματίζονται πάνω σε σύγχρονες χορογραφίες κάτω από τη βροχή –και όχι μόνο–, συνοδεία γνωστών τραγουδιών.