![To Πορεία γιορτάζει τα γενέθλιά του με συναυλίες](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2540080/david_lynch.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Κυριακάτικα μουσικά matinees (μάλλον μεσημέρια αφού είναι στις 12.30) για τα γενέθλια του θεάτρου «Πορεία» με πρώτο στις 23/2 με τον σαξοφωνίστα David Lynch να παίζει τις μουσικές του από την παράσταση «Οικόπεδα με θέα» και άλλες από το θέατρο και το σινεμά. Μαζί του θα είναι οι πιανίστες (και μικροπερκασιονίστες!) Σταύρος Λάντσιας και Βαγγέλης Στεφανόπουλος και special guest η Έλλη Πασπαλά. Οι επόμενες εκδηλώσεις θα είναι αργότερα, τον Μάιο, με τον Γιώργο Κοντραφούρη και την Κατερίνα Πολέμη.
![To Πορεία γιορτάζει τα γενέθλιά του με συναυλίες - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540080/Kontrafouris(1).jpg)
Την Κυριακή 17 Μαΐου, ο τζαζ πιανίστας Γιώργος Κοντραφούρης φτιάχνει μια ξεχωριστή λάτιν γιορτή εμπνευσμένη από την ατμόσφαιρα του μεξικάνικου ξενοδοχείου «Costa Verde» όπου ο Τένεσι Ουίλλιαμς φτιάχνει τη δική του «Νύχτα της Ιγκουάνα» (που ανεβαίνει στο θέατρο Πορεία στις 25 Απριλίου). Με γνωστές λατινοαμερικάνικες μελωδίες, εξωτική ατμόσφαιρα και αισθησιασμό ο Κοντραφούρης μας δίνει το σάουντρακ μαζί με τον κοντραμπασίστα Βασίλη Κουτσονάνο και την τραγουδίστρια Martha Moreleon.
![To Πορεία γιορτάζει τα γενέθλιά του με συναυλίες - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540080/katerina3.jpg)
Την Κυριακή 24 Μαΐου η σεζόν κλείνει με ένα ιδιαίτερο πάρτι που στήνει η Κατερίνα Πολέμη. Εδώ έχουμε ένα τζαμ με τους ηθοποιούς του θεάτρου «Πορεία» πάνω σε θέματα και τραγούδια που έχει γράψει η ίδια για τη Μεγάλη Χίμαιρα, την Ευρυδίκη, το Blasted, τον Γιούγκερμαν κ.ά. μαζί με τους Αλεξάνδρα Αϊδίνη, Γιάννη Στάνκογλου, Κόρα Καρβούνη, Χρήστο Μαλάκη, Ελένη Μπούκλη, Νεφέλη Μαρκάκη, Λαέρτη Μαλκότση κ.ά.
Τιμές Εισιτηρίων: 10€ γενική είσοδος
Διάρκεια: 70 λεπτά, χωρίς διάλειμμα | Για τους συνδρομητές του θεάτρου η είσοδος είναι δωρεάν με μια διπλή πρόσκληση. Γίνε Φίλος του Πορεία και παρακολούθησε τις παραστάσεις δωρεάν. | Μετά τις μουσικές εκδηλώσεις ακολουθεί δεξίωση στο μπαρ του θεάτρου, όπου μπορείτε να γνωρίσετε τους καλλιτέχνες.