![6 διαφορετικές εμπειρίες που μπορείς να ζήσεις στο Φεστιβάλ Αθηνών](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2521896/54.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Έχετε ανεβεί ποτέ ξημερώματα στον Λυκαβηττό; Σε υπαίθριο summer comedy party έχετε βρεθεί; Έχουν χορέψει ποτέ μόνο για εσάς; Τέτοιες εμπειρίες ζούμε αυτήν την εβδομάδα χάρη στο Φεστιβάλ Αθηνών.
Χορεύοντας μόνο για σένα
![6 διαφορετικές εμπειρίες που μπορείς να ζήσεις στο Φεστιβάλ Αθηνών - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2521896/54.jpg)
Διακεκριμένη χορογράφος-χορεύτρια, η Λενιώ Κακλέα, κόρη του γνωστού σκηνοθέτη Γιάννη Κακλέα, καλεί μόνο έναν ή δύο θεατές κάθε φορά στο «A hand’s turn», μια εικοσιπεντάλεπτη ιδιωτική χορο-συνάντηση με πολιτικές και συμβολικές διαστάσεις. (Πειραιώς 260, 1/6-2/7)
Summer comedy party
![6 διαφορετικές εμπειρίες που μπορείς να ζήσεις στο Φεστιβάλ Αθηνών - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2521896/57.jpg)
Λίγο μετά το εκρηκτικό Athens Comedy Festival οι μετρ του ελληνικού stand up κάνουν «κατάληψη» στον Κήπο του φεστιβάλ για μια διαδραστική σατιρική βραδιά. Με τον Λάμπρο Φισφή και τον Γιώργο Χατζηπαύλου να έχουν τη γενική επιμέλεια, θα είναι όλοι έτοιμοι για τρελά γέλια! (Πειραιώς 260, 5/6)
Ζωντανό μουσείο στον Πειραιά
![6 διαφορετικές εμπειρίες που μπορείς να ζήσεις στο Φεστιβάλ Αθηνών - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2521896/55.jpg)
Κάτοικοι της περιοχής και θεατές συναντιούνται στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά σε μια περφόρμανς-ανταλλαγή αναμνήσεων. Συντονίζουν οι Γ. Γονατίδης - Χρ. Χρυσανθόπουλος της Εταιρείας Διάσωσης Ιστορικών Τεκμηρίων και Πολιτιστικής Κληρονομιάς Αρχείων Τάξις. (3-29/6)
Πώς χορεύουν οι Τιτάνες;
![6 διαφορετικές εμπειρίες που μπορείς να ζήσεις στο Φεστιβάλ Αθηνών - εικόνα 4](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2521896/58.jpg)
Περφόρμερ, χορευτής και σκηνοθέτης μιας υβριδικής σουρεαλιστικής μορφής θεαμάτων όπως το «Relic», ο Ευριπίδης Λασκαρίδης υμνεί τη μεταμόρφωση και το γκροτέσκο με τη νέα του δουλειά «Τιτάνες», ένα φόρο τιμής, όπως λέει, στην... αποτυχία. (Πειραιώς 260, 6-8/6)
Αφετηρία; Το τελεφερίκ
![6 διαφορετικές εμπειρίες που μπορείς να ζήσεις στο Φεστιβάλ Αθηνών - εικόνα 5](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2521896/59.jpg)
Με την εκκίνηση να γίνεται στις 5.30 π.μ. από το τελεφερίκ του Λυκαβηττού, η περιπατητική περφόρμανς «277 μέτρα*» (όσο το υψόμετρο του λόφου) καλεί τους θεατές να διαβούν το δάσος με τους Αθανάτους και να δουν την ανατολή από ψηλά. Από την Άννα Τζάκου και την ομάδα Γεωποιητική. (3/6-8/7)