Όχι, δεν πρέπει να μας εκπλήσσει που μια κωμωδία μετ' ασμάτων του πάλαι ποτέ κάνει την εμφάνισή της στην Πειραματική Σκηνή του Εθνικού θεάτρου. Η ...φουστανέλα και τα συμπαρομαρτούντα, όπως απέδειξε και η –κατά Καραθάνο- «Γκόλφω», είναι κάτι σαν new age πολύσημο θεατρικό σύμβολο, ανοιχτό σε πολλαπλές ερμηνείες γύρω από το παρελθόν, το παρόν, το μέλλον όσο και το φαντασιακό του Έλληνα. Πέρα, όμως, από το ότι η «παμπόνηρη» σάτιρα του Ηλία Καπετανάκη «Ο Γενικός Γραμματέας» (1893), με κεντρικό πρόσωπο έναν καλοκάγαθο επαρχιώτη γαιοκτήμονα με παράταιρα μεγάλες φιλοδοξίες και άδοξο τέλος, είναι ένα έργο που αξίζει να ανεβαίνει, η συγκεκριμένη παραγωγή έχει κι άλλα γερά χαρτιά.
Πρώτον, τη σκηνοθετεί μια από τις πιο χαρισματικές φωνές του σύγχρονου θεάτρου, η Σοφία Μαραθάκη, δημιουργός της ομάδας Ατονάλ και «υπεύθυνη» για το πιο ανέλπιστα πειραματικό κωμικό θέαμα της προηγούμενης σεζόν («Ο Φίλιπ Γκλας αγοράζει μια φραντζόλα ψωμί»). Όπως τότε, έτσι και τώρα, η σκηνοθέτις «πειραματίζεται με στοιχεία της σλάπστικ κωμωδίας που διαπερνούν το είδος από τον Καπετανάκη και τους αδερφούς Μαρξ μέχρι τον Γκόγκολ και το Θέατρο του Παραλόγου».
Δεύτερον, ένας από τους πιο ιδιαίτερους συνθέτες της νεότερης γενιάς, συν-δημιουργός μιας ομάδας που ανανέωσε την όπερα όσο λίγοι (Οι όπερες των ζητιάνων), ο Χαράλαμπος Γωγιός, δεν γράφει απλώς τη μουσική της παράστασης αλλά αναδομεί το έργο σαν μια σύγχρονη οπερέτα.
Τρίτον, επικεφαλής του δεκαμελούς θιάσου της ομάδας Ατονάλ, στο ρόλο του Γενικού Γραμματέα, είναι ένας ηθοποιός-περίπτωση, βιρτουόζος πολυτάλαντος και με πληθωρικό ταμπεραμέντο, ο εμψυχωτής (και το κλαρίνο) της μπάντας Klezmer Yunan που ενώνει την ελληνική παραδοσιακή μουσική με εκείνη των Εβραίων Ασκενάζι, Λεονάρδος Μπατής.
Προγραμματισμένη πρεμιέρα: 26/1.
Ταυτότητα της παράστασης
Σκηνοθεσία: Σοφία Μαραθάκη
Δραματουργική επεξεργασία: Ελένη Τριανταφυλλοπούλου
Μουσική - Μουσική Διδασκαλία: Χαράλαμπος Γωγιός
Σκηνικό: Κωνσταντίνος Ζαμάνης
Κοστούμια: Βασιλική Σύρμα
Κίνηση: Βρισηίδα Σολωμού
Σχεδιασμός φωτισμών: Σάκης Μπιρμπίλης
Βοηθός σκηνοθέτη: Σοφία Γεωργιάδου
Φωτό: Κάρολ Τζάρεκ