![«Phaedra(s)»: Sold out Ιζαμπέλ Ιπέρ](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2518346/11.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η τελευταία μεγάλη Γαλλίδα ντίβα, η πιο περιζήτητη ηθοποιός του γαλλικού σινεμά, καταφθάνει στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, για να πρωταγωνιστήσει στη sold out παράσταση «Phaedra(s)». Όσοι εξασφάλισαν ήδη θέση ας προετοιμαστούν για ένα τρίωρο ρεσιτάλ μεταμορφώσεων από την Ιζαμπέλ Ιπέρ.
![«Phaedra(s)»: Sold out Ιζαμπέλ Ιπέρ - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2518346/11.jpg)
Έκανε το κινηματογραφικό της ντεμπούτο πριν από 36 χρόνια και φέτος, σε ηλικία 63 ετών, όλοι λένε ότι ζει την καλύτερη χρονιά της καριέρας της. Θεωρείται ήδη φαβορί για τα Όσκαρ, καθώς μόλις έλαβε το βραβείο της Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου του Λος Άντζελες αλλά κι ένα Gotham Award για τις δύο φετινές ταινίες της, το «Elle» («Εκείνη») του Πολ Βερχόφεν και το «Things to Come» («Το Μέλλον») της Μία Χάνσεν Λοβ. Αξέχαστη ως «Μαντάμ Μποβαρί» και διεστραμμένα γοητευτική ως «Δασκάλα του πιάνου», με πάνω από εκατό ταινίες και ρόλους-φετίχ στο ενεργητικό της, βραβευμένη στις Κάνες και στη Βενετία, η Ιπέρ καταφθάνει στη Στέγη σε μια παράσταση που προπώλησε όλα της τα εισιτήρια μόλις σε 48 ώρες!
Τι κι αν οι «Phaedra(s)», που έχουν ήδη παρουσιαστεί σε Παρίσι, Λονδίνο, Νέα Υόρκη και αλλού, έχουν λάβει αντιφατικές κριτικές, με κάποιους να διατείνονται ότι πρόκειται για μια παράσταση «με πολύ στιλ, αλλά λίγη ουσία» ή ακόμη και για ένα «ενοχλητικά ασυνάρτητο θέαμα»; Όλοι, πάντως, συνηγορούν στο ότι είναι θεσπέσιο να βλέπεις ζωντανά την αλλοτινή μούσα του Ζαν-Λικ Γκοντάρ να μεταμορφώνεται στη μυθική βασίλισσα Φαίδρα, εκείνη που ερωτεύτηκε τον γιο του συζύγου της, τον Ιππόλυτο, κι έπειτα να γίνεται μια μεταμοντέρνα θεά Αφροδίτη, μια πόρνη αλλά και μια ερωτευμένη αυτόχειρας, ώσπου τελικά ορθώνεται στη σκηνή σαν την ενσάρκωση του αυτοκαταστροφικού ερωτικού πάθους.
Διότι η παράσταση είναι ένας τρίωρος σκηνικός στοχασμός για τον έρωτα ανά τους αιώνες, με αφορμή τον Ευριπίδη, τον Σενέκα και τρεις σύγχρονούς μας ποιητές-συγγραφείς, σε σύλληψη και σκηνοθεσία ενός κορυφαίου σκηνοθέτη, του Πολωνού εικονοκλάστη Κριστόφ Βαρλικόφσκι. Είναι μάλιστα η δεύτερη συνεργασία Ιπέρ και Βαρλικόφσκι. η πρώτη ήταν στην παράσταση «Ένα Λεωφορείο», μια διασκευή του έργου του Τενεσί Ουίλιαμς «Λεωφορείον ο Πόθος», με την Ιπέρ ως Μπλανς Ντιμπουά, την οποία είδαμε κι εδώ, στο Φεστιβάλ Αθηνών, το 2010.
Στην παράσταση «Phaedra(s)», που θα παιχτεί στις 20-22/12 στη Στέγη, ο Βαρλικόφσκι ενώνει την περίφημη σεκάνς του ντους από το «Ψυχώ» του Άλφρεντ Χίτσκοκ και σκηνές από το «Θεώρημα» του Πιέρ Πάολο Παζολίνι με τα happenings ενός εξαιρετικού οκταμελούς θιάσου και την Ιπέρ επικεφαλής. Στη σύνθετη δραματουργία της παράστασης αποσπάσματα από τις τραγωδίες «Ιππόλυτος» του Ευριπίδη και «Φαίδρα» του Σενέκα διασταυρώνονται με τρία σύγχρονα έργα: το «Φαίδρας έρως» της Βρετανίδας εμβληματικής δραματουργού των ’90s Σάρα Κέιν, το μυθιστόρημα «Ελίζαμπεθ Κοστέλο» του Νοτιοαφρικανού νομπελίστα Τζ.Μ. Κουτσί και τα κείμενα του Καναδολιβανέζου Ουασντί Μουαουάντ.
Περισσότερες πληροφορίες
Phaedra(s)
Η Γαλλίδα σταρ Ιζαμπέλ Ιπέρ θα παίξει τη μυθική Φαίδρα, τη θεά Αφροδίτη, μια πόρνη, μια αυτόχειρα, την ίδια την ενσάρκωση του αυτοκαταστροφικού ερωτικού πάθους, σε μια παράσταση που βασίζεται σε κείμενα των Ουασντί Μουαουάντ, Σάρα Κέιν, Τζ.Μ. Κουτσί.