![«Αυτή η νύχτα μένει»: βιβλίο, ταινία και τώρα θέατρο](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2517784/ΝΥΧΤΑOK.jpg?quality=81&404=default&v=4)
«Αυτή η νύχτα μένει»: Άφησε εποχή ως ταινία. Τώρα γίνεται παράσταση. Με τον συγγραφέα του, τον –πιο cult δεν γίνεται- Θάνο Αλεξανδρή ανάμεσα στους πρωταγωνιστές και μια ομάδα ικανών ηθοποιών: από τις Μυρτώ Γκόνη, Μαρία Διακοπαναγιώτου, Λίλα Μπακλέση και Μάγδα Πένσου μέχρι τους Νίκο Λεκάκη, Νίκο Μαγδαληνό, Νικόλα Μακρή, Ιωσήφ Πολυζωίδη, Όμηρο Πουλάκη και Ρένο Ρώτα. Η Κίρκη Καραλή σκηνοθετεί και σημειώνει: «Έρωτες, συγκρούσεις, πάθη, πειρασμοί, ντίβες της νύχτας, σουξέ, ψέματα, ζημιές, κίνδυνοι, μυστικά, φιλοδοξίες, ίντριγκες, λαμέ, σαμπάνια και βαρύ μακιγιάζ. Ένα οδοιπορικό στη μακριά Νύχτα, της άσωτης δεκαετίας του '80. Μια παράσταση για την παρηγοριά των σκυλάδικων, για τους ανθρώπους που στα σκοτάδια δείχνουν ομορφότεροι και για τη νύχτα - που όπως κι ο έρωτας- έχει μεταμορφωτική επίδραση σε όσους κοινωνήσουν τα μαγικά της φίλτρα».
«Τη νύχτα ζεις. Μπορεί και να πεθάνεις, αλλά σίγουρα δε φυτοζωείς. Ή ζεις ή πεθαίνεις»: έτσι προλόγιζε το βιβλίο του «Αυτή η νύχτα μένει» ο Θάνος Αλεξανδρής. Γράφοντας σε αυτό για το οδοιπορικό ενός έρωτα με φόντο τα σκυλάδικα της ελληνικής επαρχίας στα ‘80s έμελλε να αφήσει εποχή, ειδικά όταν ο Νίκος Παναγιωτόπουλος το μετέφερε στον κινηματογράφο, το 2000, με πρωταγωνιστές τους Νίκο Κουρή και Αθηνά Μαξίμου και σημείο-αναφοράς το ομώνυμο τραγούδι του Σταμάτη Κραουνάκη με τη φωνή της Δήμητρας Παπίου.
Εμείς θα δούμε το «Αυτή η νύχτα μένει» με τη μουσική του Κώστα Βόμβολου, σε σύλληψη, σκηνοθεσία και μουσική επιμέλεια της Κίρκης Καραλή, δραματουργική επεξεργασία των Κίρκης Καραλή, Αναστασίας Τζέλλου, χορογραφίες της Δήμητρας Χαραλάμπους, σκηνικά της Ζωής Μολυβδά – Φάμελη, κοστούμια του Απόστολου Μητρόπουλου και φωτισμούς της Ελίζας Αλεξανδροπούλου.
Το «Αυτή η νύχτα μένει» του Θάνου Αλεξανδρή ανεβαίνει από την 1η Δεκεμβρίου και για περιορισμένο αριθμό παραστάσεων (μέχρι 1/1/2017), στο ανακαινισμένο Θέατρο «Δημήτρης Ροντήρης» (πρώην Θέατρο του Ήλιου), στην οδό Φρυνίχου 10, στην Πλάκα (200μ. από τη στάση του μετρό «Ακρόπολη»), 2114089670. Προπώληση από το ταμείο του θεάτρου και το www.viva.gr
Φωτογραφίες: Σπύρος Στάβερης, Sunshine Photography (Γιώτα Παντελίδου)