![«Το Αόρατο Τσίρκο»: Η κόρη του Τσάπλιν, ο κλόουν της και η μεγάλη τους μαγεία](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2517145/47.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Tο πολυβραβευμένο ντουέτο, το οποίο πρωτογνωρίσαμε στο Φεστιβάλ Αθηνών, επανέρχεται στα μέρη μας, και σε παραγωγή της Λάβρυς, για να δώσει μόνο τέσσερις παραστάσεις για παιδιά ηλικίας 7 έως 97 ετών!
![«Το Αόρατο Τσίρκο»: Η κόρη του Τσάπλιν, ο κλόουν της και η μεγάλη τους μαγεία - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2517145/47.jpg)
Who is who Η Βικτόρια Τσάπλιν είναι το έβδομο από τα έντεκα παιδιά του Τσάρλι Τσάπλιν. Μητέρα της η Ούνα Τσάπλιν-Ο’Νιλ, κόρη του κορυφαίου θεατρικού συγγραφέα Ευγένιου Ο’Νιλ. Εδώ και τριάντα πέντε χρόνια η χαρισματική αυτή χορεύτρια-ακροβάτισσα και ο εκπληκτικός κλόουν-μάγος Ζαν Μπατίστ Τιερέ, σύντροφός της στη ζωή και τη σκηνή, δημιουργούν οικογενειακά θεάματα υψηλής αισθητικής αξίας. Όπως λένε όσοι γνωρίζουν καλά τη δουλειά τους: «Αν μια παράσταση μόνο με δύο καλλιτέχνες δικαιούται το χαρακτηρισμό της φαντασμαγορίας και του υπερθεάματος, τότε είναι αυτή!»
![«Το Αόρατο Τσίρκο»: Η κόρη του Τσάπλιν, ο κλόουν της και η μεγάλη τους μαγεία - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2517145/75.jpg)
Μια ζωή σαν παραμύθι Η Τσάπλιν και ο Τιερέ, αρχικά ηθοποιοί, ερωτεύτηκαν και «κλέφτηκαν» για να ζήσουν μαζί και να κάνουν τους… κλόουν. Όσο οξύμωρο κι αν ακούγεται, ο Τσάρλι Τσάπλιν δεν μπορούσε να δεχτεί τη σχέση της κόρης του με έναν κλόουν, γιο εργάτη και με μεγάλη διαφορά ηλικίας από εκείνη! Πολύ σύντομα όμως η Βικτόρια και ο Ζαν Μπατίστ ευτύχησαν, θριάμβευσαν με τη δουλειά τους και απέκτησαν δύο παιδιά, που φαίνεται να έχουν στο DNA τους την τέχνη τόσο του παππού τους, του Σαρλό, όσο και των γονιών τους.
![«Το Αόρατο Τσίρκο»: Η κόρη του Τσάπλιν, ο κλόουν της και η μεγάλη τους μαγεία - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2517145/76.jpg)
«Ανθρώπινο» τσίρκο για όλη την οικογένεια Ο θίασος των Τσάπλιν - Τιερέ είναι ένα πολύ παράξενο τσίρκο, χωρίς ζώα και θηρία, μονάχα με τους δυο τους να αποτίνουν φόρο τιμής στη συνέχεια μιας πανάρχαιας παράδοσης, εκείνης των θαυματοποιών και των σαλτιμπάγκων. Διότι οι παραστάσεις τους είναι ένας ολόκληρος κόσμος θαυμάτων, γεμάτος ακροβασίες και μαγείες, μεταμορφώσεις και απρόβλεπτα παιχνίδια, γέλιο και συγκίνηση, ποιητικότητα και μουσικότητα. Διασκεδαστές ολκής και δεξιοτέχνες απαράμιλλοι, η Τσάπλιν και ο Τιερέ φέρνουν στο Παλλάς ένα σουρεαλιστικής υφής παραμυθένιο θέαμα, που καθιστά την ψευδαίσθηση πιστευτή και τη χαρά του παιχνιδιού μέγιστη αρετή. Μοναδικοί συμπρωταγωνιστές τους ένας αυξομειούμενος στο μέγεθος λαγός και κάτι περίεργες πάπιες!
Το «Αόρατο Τσίρκο» παρουσιάζεται στις 21-23/10 στο Παλλάς.
Περισσότερες πληροφορίες
Το αόρατο τσίρκο
Η κόρη του Τσάρλι Τσάπλιν και ο σύζυγός της σε ένα θέαμα για μικρούς και μεγάλους, με πολλά ταχυδακτυλουργικά και ακροβατικά