![Θέατρο Τέχνης: 19 παραστάσεις με 3 ευρώ](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2516432/fryn.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Πάνω από 3.000 θεατρόφιλοι συγκεντρώθηκαν πέρυσι έξω από τα ταμεία του Θεάτρου Τέχνης για να προμηθευτούν εισιτήρια προς 3 ευρώ για όλες του τις παραστάσεις. Η ίδια προσφορά –η προπώληση εισιτηρίων στην προνομιακή τιμή των 3 ευρώ για όλες τις παραστάσεις της νέας σεζόν- ισχύει και φέτος, αποκλειστικά και μόνο για την Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 2016. Το σημαντικό είναι, βέβαια, ότι η εν λόγω προσφορά συνάδει με ένα «ακριβό» πρόγραμμα, αποδεικνύοντας για μια ακόμη χρονιά τη σοβαρή δουλειά που γίνεται από την καλλιτεχνική διευθύντρια Μαριάννα Κάλμπαρη και τους συνεργάτες της στο ιστορικό θέατρο του Κάρολου Κουν.
Στις δύο σκηνές του Θεάτρου Τέχνης, οι οποίες μάλιστα ανακαινίστηκαν πρόσφατα χάρη στη χορηγία του Ιδρύματος Ωνάση και του crowdfunding μέσω της πλατφόρμας act4Greece, θα δούμε 19 παραστάσεις που έχουν σαν κοινό σημείο αναφοράς το ισχυρό ρεπερτόριο, με έργα σύγχρονα αλλά και κλασικά, ελληνικά και ξένα, απρόβλεπτες συνεργασίες και συμπαραγωγές. Μεταξύ άλλων, θα δούμε τον Σίμο Κακάλα να σκηνοθετεί την Τάνια Τσανακλίδου, μεταφέροντας στη σκηνή τη θρυλική ταινία του Φασμπίντερ «Ο φόβος τρώει τα σωθικά»), τον Βασίλη Παπαβασιλείου να γράφει, μετά το «Σιχτίρ ευρώ» (το οποίο, παρεμπιπτόντως, θα επαναληφθεί), ένα νέο σατιρικό έργο, το «Relax…Mynotis» έχοντας παρτενέρ τον Γιάννο Περλέγκα, την σκηνοθέτιδα Αργυρώ Χιώτη να καθοδηγεί τον Χρήστο Στέργιογλου στο νέο έργο του Ευθύμη Φιλίππου «Διάφορες Επιλογές Πέτρος», συνάπτοντας έτσι την τρίτη συνεργασία της με τον –πάντα απροσδόκητο- σύγχρονο συγγραφέα, την Μαριάννα Κάλμπαρη να σκηνοθετεί το διάσημο έργο του Ροζέ Βιτράκ «Βικτώρ ή τα παιδιά στην εξουσία» έχοντας στη μουσική τον Σταμάτη Κραουνάκη, την Άντζελα Μπρούσκου να σκηνοθετεί τον Στράτο Τζώρτζογλου («Φαίδρα») και την αγέρωχη πρωταγωνίστρια του Τέχνης, Κάτια Γέρου με έναν μουσικό περφόρμερ, τον Σπύρο Γραμμένο, στο σατιρικό έργο «2017» που υπογράφει ο blogger Πιτσιρίκος. Επίσης, ο Νίκος Μαστοράκης μας συστήνει το σύγχρονο σπονδυλωτό έργο του Ζοέλ Πομερά «Η επανένωση της Βόρειας με τη Νότια Κορέα» που έκανε θραύση όταν πρωτοπαίχτηκε πέρυσι στο Παρίσι, σκηνοθετώντας ένα θίασο γνώριμο από τα περσινά «Παιδιά του Ήλιου» (Κλέων Γρηγοριάδης, Μαρία Καλλιμάνη, Κατερίνα Λυπηρίδου, Ιωάννα Μαυρέα, Δημήτρης Πασσάς, Κωνσταντίνα Τάκαλου, Χάρης Φραγκούλης) και η Σύλβια Λιούλιου ανεβάζει τον «Ιβάνοφ» του Τσέχοφ με τον Νίκο Κουρή στον ομώνυμο ρόλο και συμπρωταγωνιστές τους Ηρώ-Ελένη Μπέζου, Δημήτρη Πασσά, Έλενα Τοπαλίδου κ.ά. Όσον αφορά στις συμπράξεις με άλλους οργανισμούς, το Τέχνης συνεργάζεται με το Εθνικό Θέατρο της Αλβανίας στην παράσταση «Μια πέτρα Λάθος» του Θόδωρου Γράμψα και με το δικό μας Εθνικό στη θεατρική μεταφορά της εμβληματικής τριλογίας του Στρατή Τσίρκα «Ακυβέρνητες πολιτείες», όπου η Έφη Θεοδώρου υπογράφει φέτος σκηνοθετικά το πρώτο βιβλίο («Η Λέσχη»).
Το Θέατρο Τέχνης ανοίγει το ρεπερτόριό του στις 22/9, παρουσιάζοντας την παράσταση που άνοιξε στις 15 Ιανουαρίου 2016 την αυλαία της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης στο Βρότσλαβ της Πολωνίας και εγκαινιάζει στις 18 Οκτωβρίου 2016 τη Θεατρική Ολυμπιάδα που θα πραγματοποιηθεί στην ίδια πόλη. Πρόκειται για την πολωνική παραγωγή «Insenso» του Δημήτρη Δημητριάδη σε σκηνοθεσία Πέτρου Σεβαστίκογλου με πρωταγωνίστρια την Αλεξάνδρα Καζάζου. Μια παραγωγή του Ινστιτούτου Γκροτόφσκι και της Avant Art, για 4 μόνο παραστάσεις (μέχρι και τις 25/9) στη σκηνή της Φρυνίχου. Αμέσως μετά, από τις 30/9, ξεκινάει ο θεσμός των Αναλογίων σε επιμέλεια της Σίσσυς Παπαθανασίου.
Όλα αυτά με μότο ένα στίχο του Γιάννη Σκαρίμπα («έως ότου -φως μου- βγούμε απ' την τρικυμία αυτού του κόσμου»), με πολλές παράλληλες εκδηλώσεις και αφιερώματα, καθώς κι ένα νέο πρωτότυπο θεσμό σε δράση, το «First Reviewers, η αλλιώς την Πρώτη Γνώμη»: άνθρωποι των γραμμάτων, της διανόησης, των τεχνών και της επιστήμης, παρακολουθούν την πρεμιέρα κάθε παράστασης και δίνουν γραπτώς το πρώτο feedback, το πρώτο ερέθισμα από το κοινό, ο καθένας με το δικό του ξεχωριστό ύφος, δημοσιεύοντάς το την επομένη της πρεμιέρας στο site του Θεάτρου Τέχνης.
Αναλυτικό Πρόγραμμα: