![Φεστιβάλ Αθηνών: έναρξη με πάρτι 2.000 καλεσμένων](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2514836/partyfest.jpg?quality=81&404=default&v=4)
«Ξέρετε τι μου αρέσει πιο πολύ; Το πόσο ωραίος κόσμος έχει μαζευτεί σήμερα εδώ!» έλεγε, πανευτυχής με την επιτυχία της γιορτής έναρξης, ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Αθηνών-Επιδαύρου Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος σε ένα από τα άπειρα «πηγαδάκια» που δημιουργούνταν διαδοχικά, μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες, στο προαύλιο των πιο καλλιτεχνικών αποθηκών του λεκανοπεδίου.
Κατάμεστη η Πειραιώς 260, από καλλιτέχνες, δημοσιογράφους και θεατρόφιλους, έγινε χθες το βράδυ σημείο συνάντησης. Δεν υπήρχε πιο εύκολο πράγμα από το να κοινωνικοποιηθείς. Και δεν υπήρχε πιο δύσκολο πράγμα από το να πάρεις μια μπύρα –οι ουρές ήταν ατελείωτες. Σημειώστε πως, εκτός από τους προσκεκλημένους του φεστιβάλ που προσέρχονταν με ελεύθερη είσοδο, υπήρχε εισιτήριο για όσους ήθελαν να απολαύσουν τη συναυλιακή γιορτή (έναντι 8€ και έναντι 5€ για ανέργους/ΑΜΕΑ).
![Φεστιβάλ Αθηνών: έναρξη με πάρτι 2.000 καλεσμένων - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2514836/bakkkk.jpg)
«Η φετινή χρονιά είναι μία νέα αρχή στην έως τώρα επιτυχημένη πορεία του θεσμού και ευελπιστούμε να κερδίσουμε ακόμα περισσότερους θεατές και συνεργάτες, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό», είπε ο Β. Θεοδωρόπουλος, καλωσορίζοντας το κοινό στο πάρτι. Κάνοντας εντυπωσιακή είσοδο, η μπάντα της Φλώρινας «μπούκαρε» στη σκηνή περνώντας ανάμεσά μας, ενώ τους ακολούθησαν οι Χειμερινοί Κολυμβητές κι ο Αργύρης Μπαρκιτζής «εγώ, με τη βελούδινη φωνή μου», όπως μας είπε αυτοσαρκαζόμενος ο αειθαλής αυτός ερμηνευτής-σωστός θυμόσοφος (φωτό). Εκτός από το -κλασικά περιπαικτικό- ρεπερτόριο τους (ναι, την είπαν τη «Μυροβόλο»), είχαν «καμώσει» και κάποια τραγούδια ειδικά γραμμένα για τη χθεσινή γιορτή. Μαζί τους ήταν ο Θωμάς Κοροβίνης, η Μάρθα Φριτζήλα και δεκαμελής χορωδία υπό τη διεύθυνση του Γιάννη Βρυζάκη.
Γύρω στα μεσάνυχτα, τη σκυτάλη πήρε η Ματούλα Ζαμάνη και, καλώντας για παρτεναίρ της την Μαρία Διακοπαναγιώτου, κατάφερε να ανάψει κι άλλο το κέφι, παρασύροντας στο χορό πολλούς από τους παρευρισκόμενους –πρωτίστως το νεαρόκοσμο που έμεινε όρθιος ως αργά τη νύχτα (ορθότερα, μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες), δίνοντας το παρών και στο dj set που ακολούθησε, με τον dj Palov στα decks.
Tip: Μόλις τυπώθηκε το έντυπο πρόγραμμα του Φεστιβάλ Αθηνών-Επιδαύρου, το οποίο περιλαμβάνει κείμενα κατατοπιστικά για όλες τις παραγωγές. Το βρήκαμε χθες στα ταμεία της Πειραιώς 260 και η τιμή πώλησής του είναι μόλις 1€.