![«Re-volt AthenΣ»: Με ένα sold-out «εξεγερθείτε» ανοίγει η Πειραιώς 260](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2514505/rosaok.jpg?quality=81&404=default&v=4)
«Φοβάμαι, μήπως εκεί που κολυμπώ, βρω ένα ανθρώπινο πόδι, ένα χέρι…» λέει η ηθοποιός Ρόζα Προδρόμου (φωτό), ως ανορθόδοξη «ξεναγός»-κάτοικος της Αθήνας αλλά και άγγελος-καταστροφής της, λίγο πριν κάνει σμπαράλια την D-I-Y μακέτα της ελληνικής πρωτεύουσας στην περφόρμανς-προσομοίωση της διαταραγμένης σχέσης μας με ό,τι αποκαλούμε «πατρίδα», το «Re-volt ΑthenΣ» («Εξ-εγέρσου Αθήνα»).
Με αυτήν τη δυναμική περφόρμανς, η οποία έχει ήδη αποσπάσει το χειροκρότημα εκτός συνόρων -από τη Βαρκελώνη και τη Βιέννη μέχρι το Βερολίνο και το Ζάγκρεμπ-, ανοίγει το φετινό Φεστιβάλ Αθηνών, δίνοντας το στίγμα του κατεπείγοντος πολιτικού χαρακτήρα που μπορεί να έχει το ελληνικό θέατρο.
«Τι είναι, επιτέλους, η Αθήνα; Μια πόλη-μύθος ή η πριμαντόνα της κρίσης;» αναρωτιέται η Έλλη Παπακωνσταντίνου, σκηνοθετώντας, όπως λέει «μια παράσταση-ποιητικό οδοιπορικό στη χαοτική καθημερινότητα, new-media interactive concert και απόπειρα μεταγραφής της κρίσης σε αισθητική εμπειρία. Tρεις performer (η Ρόζα Προδρόμου, ο συνθέτης και μουσικός Τηλέμαχος Μούσσας και ο visual artist Παντελής Μάκκας), πάνω σε μια σκηνή-τοπίο καταστροφής και αναγέννησης, επιχειρούν να μεταστρέψουν τις στερεοτυπικές εικόνες της Αθήνας που αναπαράγονται από τα διεθνή media, τη διανόηση και την τέχνη. Στον αντίποδα των δημοσιογραφικών επιφυλλίδων, των οικονομικών αναλύσεων και των τουριστικών οδηγών, το «Re-volt AthenΣ» έρχεται ως ένας εναλλακτικός “οδηγός πόλης”, να εξορύξει το σημερινό δραματικό ασυνείδητο των ανθρώπων που κατοικούν την Αθήνα».
Συντελεστές
Concept/Σκηνοθεσία: Έλλη Παπακωνσταντίνου. Κείμενο: ODCEnsemble και Τσιμάρας Τζανάτος. Σύνθεση/Sound Design: Τηλέμαχος Μούσσας. Visuals: Παντελής Μάκκας. Φωτισμοί: Oλυμπία Μυτιληναίου. Installation: Τέλης Καρανάνος, Αλεξάνδρα Σιάφκου. Περφόρμερ: Ρόζα Προδρόμου, Τηλέμαχος Μούσας, Παντελής Μάκκας. Διεύθυνση Παραγωγής: Νάνσυ Κοκολάκη.
Το «Re-volt AthenΣ» παρουσιάζεται στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών-Επιδαύρου, στην Πειραιώς 260-Κτίριο Ε, στις 15 & 16/6, 9 μ.μ. Τα εισιτήρια και για τις δύο βραδιές της παράστασης έχουν εξαντληθεί.
Περισσότερες πληροφορίες
Re-volt Athens
Η περφόρμερ Ρ. Προδρόμου, ο συνθέτης-μουσικός Τ. Μούσας και ο visual artist Π. Μάκκας, συναντιούνται επί σκηνής και παράγουν έναν οπτικοακουστικό διάλογο μέσω του οποίου συνυφαίνουν τις αφηγήσεις τους με άξονα τη χαοτική καθημερινότητα στην Αθήνα της κρίσης.