![Ο Θουκυδίδης της Άννας Κοκκίνου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2514253/kokkinou.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Καθισμένη σε ένα παράδοξο καροτσάκι με μηχανικές φτερούγες, σαν μια παράλυτη θεά Νίκη ή σαν δυστοπικός ταξιδιώτης του χωροχρόνου, η Άννα Κοκκίνου λειτουργεί ως προσωποποίηση όχι μόνο του Πελοποννησιακού Πολέμου αλλά και της ίδιας της δύστηνης ιστορίας των ανθρώπων. Αφηγείται τα γεγονότα του Πελοποννησιακού πολέμου μεταφέροντάς μας με ελευθερία στο έργο-κληροδότημα του Θουκυδίδη, αυτό το «κτήμα ες αεί», το παντοτινό απόκτημα «του πρώτου κριτικού ιστορικού αλλά και του πρώτου συνειδητού πολιτικού στοχαστή της ευρωπαϊκής Ιστορίας του πνεύματος», όπως επισημαίνει και ο μεταφραστής Ν.Μ. Σκουτερόπουλος.
Η παράσταση "Εγώ ο Θουκυδίδης ένας Αθηναίος" παρουσιάστηκε πρώτη φορά το 2014,επαναλήφθηκε το 2015 και έκανε μια μεγάλη περιοδεία σε πόλεις της Ελλάδας για σχολεία, με την υποστήριξη του Ιδρύματος Ωνάση.Τώρα επιστρέφει στο θέατρο απ' όπου όλα ξεκινησαν, τη Σφενδόνη, για δύο μόνο παραστάσεις το Σάββατο 21 και την Κυριακή 22 Μαΐου στις 20.30, στο πλαίσιο μιας ρετροσπεκτίβας που γίνεται με αφορμή την έναρξη συνεργασίας του Θεάτρου Σφενδόνη με το Εθνολογικό Μουσείο Θράκης και τα 120 χρόνια από το θάνατο του Γεώργιου Βιζυηνού.
Η ρετροσπεκτίβα ξεκίνησε με το σόλο της Άννας Κόκκινου πάνω στο μονόλογο του Βαγγέλη Χατζηγιαννίδη «Λα Πουπέ» (παρουσιάστηκε στις 14 & 15/5) και ολοκληρώνεται με την παράσταση «Μορφές από το έργο του Βιζυηνού» που πρωτοπαρουσιάστηκε το 1993 (επαναλαμβάνεται στις 25 & 28/5). Παράλληλα, πραγματοποιείται μια ειδική εκδήλωση στις 24 Μαϊου στις 20.00, με ομιλίες και προβολές, ενώ το σύντομο αυτό αφιέρωμα κορυφώνεται με μια παρουσίαση της παράστασης «Μορφές από το έργο του Βιζυηνού» στις 3 Ιουνίου στη Βιζύη, γενέτειρα του Γ. Βιζυηνού, στην Ανατολική Θράκη.