![«Ωραία Κοιμωμένη» on ice](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2514150/b01.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Πιρουέτες και ζετέ με παγοπέδιλα αντί για πουέντ; Όπως το ακούτε. Τα περίφημα Μπαλέτα στον Πάγο της Αγίας Πετρούπολης επιστρέφουν στην Αθήνα με μια «παγωμένη» εκδοχή της «Ωραίας Κοιμωμένης» του Μάριους Πετιπά.
![«Ωραία Κοιμωμένη» on ice - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2514150/b01.jpg)
Το 35μελές ανσάμπλ, ακολουθώντας τη χορογραφία του Κονσταντίν Ρασαντίν, συνταιριάζει μοναδικά δύο μεγάλες ρωσικές παραδόσεις, τον κλασικό χορό και το καλλιτεχνικό πατινάζ, έχοντας πάντα σαν encore την εμβληματική μουσική του Πιοτρ Ίλιτς Τσαϊκόφσκι. Η αρμονία, η δεξιοτεχνία, η ακρίβεια και η υψηλή τεχνική που απαιτεί το μπαλέτο πάνω στα παγοπέδιλα ενώνονται με την πιο ρομαντική ιστορία αγάπης. Κι όλα αυτά από ένα συγκρότημα που έχει στο βιογραφικό του έναν αριθμό-ρεκόρ, καθώς από το 1967 μέχρι σήμερα έχει δώσει περισσότερες από 9.000 παραστάσεις σε ολόκληρο τον κόσμο (Μπάντμιντον, 18-22/5, προπώληση στο www.abcd.gr).
Περισσότερες πληροφορίες
Η ωραία κοιμωμένη
Θέαμα απόλυτης καλλιτεχνικής αρτιότητας και δεξιοτεχνίας, βασισμένο στο ομώνυμο παραμύθι του Σαρλ Περό.