![Ο Γιαν Φαμπρ αναλαμβάνει το Ελληνικό Φεστιβάλ](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2512256/fabr.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Είναι ίσως το μόνο όνομα που δεν είχε ακουστεί στα δημοσιογραφικά και καλλιτεχνικά «πηγαδάκια» ύστερα από την αποπομπή του Γιώργου Λούκου. Όπως, όμως, μόλις μας επιβεβαίωσε το γραφείο του Υπουργού Πολιτισμού, Αριστείδη Μπαλτά, ο Γιαν Φαμπρ είναι ο νέος καλλιτεχνικός διευθυντής του Ελληνικού Φεστιβάλ.
Λάτρης της Ελλάδας από παλιά, τακτικός επισκέπτης της χώρας μας με τα εικονοκλαστικά θεάματά του, ο Γιαν Φαμπρ αποδέχτηκε την πρόταση που του έγινε από την πλευρά του Υπουργείου κι έχει ήδη σχεδιάσει ένα concept στοχευμένο στην Ελλάδα, στην εμπειρία της κρίσης, στο ζήτημα του προσφυγικού όσο και στην ανάδειξη του σύγχρονου πολιτισμού.
Μέσα στις επόμενες εβδομάδες θα δοθεί κοινή συνέντευξη Τύπου του Γιαν Φαμπρ και του Υπουργού Πολιτισμού, κατά την οποία θα γνωστοποιηθούν περισσότερα τόσο για το σκεπτικό του νέου διευθυντή όσο και για το φετινό πρόγραμμα.