![«Αίας» στη Μικρή Επίδαυρο](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2508527/aias1.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Δύο Αίαντες στο ίδιο φεστιβάλ; Η φετινή συγκυρία έφερε στο Φεστιβάλ Αθηνών δύο σκηνοθέτες αντιμέτωπους με τη σοφόκλεια τραγωδία. Λίγο μετά την επιδαύρια πρεμιέρα της παράστασης του Βαγγέλη Θεοδωρόπουλου, θα δούμε στο ειδυλλιακό Μικρό Θέατρο της Παλαιάς Επιδαύρου εκείνη της σκηνοθέτιδας Σύλβιας Λιούλιου. Με ιδιαίτερη ματιά και ενδιαφέρουσες παραστάσεις στο βιογραφικό της (από τον «Πελεκάνο» του Στρίντμπεργκ μέχρι τον «Αέρα» του Βαγγέλη Χατζηγιαννίδη), η νεαρή σκηνοθέτις καταπιάνεται με το δράμα του αυτόχειρα πολεμιστή της Τροίας έχοντας ως άξονες το πένθος, τη συλλογική αντίληψη του Χορού όσο και, σύμφωνα με τη διατύπωσή της, τη «σοφόκλεια γλυκύτητα».Με τον Χάρη Φραγκούλη στον επώνυμο ρόλο και μια dream-team ηθοποιών της νεότερης γενιάς (Κων/νος Αβαρικιώτης, Σοφία Κόκκαλη, Μιχάλης Σαράντης, Θάνος Τοκάκης, Άγγελος Τριανταφύλλου, Νικόλας Χανάκουλας), ο νεανικός αυτός «Αίας» με τη γυναικεία σκηνοθετική υπογραφή παίζεται στη Μικρή Επίδαυρο κι αναμένεται να είναι μια παράσταση ελκυστικά νεωτερική.
Κι όλα αυτά, το ίδιο διήμερο που στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου παρουσιάζονται οι «Εκκλησιάζουσες» -τραγωδία και κωμωδία στην Αργολίδα σε έναν καλό συνδυασμό για διήμερη απόδραση (31/7, 1/8).
Περισσότερες πληροφορίες
Αίας
Η σκηνοθέτις κι ένας πυρήνας νέων καλλιτεχνών εγκαινιάζουν με τον Αίαντα (περίπου 450 π.Χ.) την έρευνά τους πάνω στο αρχαίο δράμα