Πώς λέμε road movie; Οι Erasers στήνουν ένα είδος road theatre, ένα οπτικοακουστικό αφήγημα δρόμου επί σκηνής. Γιατί η παράστασή τους «Road to knowhere», που έκανε πρεμιέρα στη Γενεύη προ τετραετίας και τώρα παίζεται στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών, φέρνει στη σκηνή ένα κανονικό αυτοκίνητο και τρεις ηθοποιούς-επιβάτες (Γιώργος Κακανάκης, Χρήστος Πασσαλής και Θεοδώρα Τζήμου), εξοπλισμένους με μια κάμερα, ένα πιστόλι, μια εξάδα μπίρες κι ένα σλίπινγκ μπαγκ. Υποτίθεται πως παρακολουθούμε ένα κινηματογραφικό συνεργείο του 2040, το οποίο αναλαμβάνει το γύρισμα ενός δραματοποιημένου ντοκυμαντέρ για το ταξίδι τριών ανθρώπων που διασχίζουν την Ευρώπη με ένα αυτοκίνητο το
καλοκαίρι του 2015, λίγες μέρες πριν να ξεσπάσει ο μεγάλος ευρωπαϊκός εμφύλιος... Θεατρικές και εικαστικές δράσεις, βιντεο-προβολές και ήχοι συνδέονται σε μια άναρχη δομή, στα όρια των παραστατικών τεχνών, η οποία αντηχεί μια αγωνία που μας διακατέχει όλους: τι σημαίνει πολιτισμός, τι Ευρώπη και ποιο είναι το μέλλον τους; (Πειραιώς 260, 19/7)
Περισσότερες πληροφορίες
Road to Knowhere
Ένα οπτικοακουστικό αφήγημα, το οποίο περιγράφει το ταξίδι τριών ανθρώπων ανά την Ευρώπη με αυτοκίνητο το καλοκαίρι του 2015, λίγες ημέρες προτού ξεσπάσει ο μεγάλος ευρωπαϊκός εμφύλιος