![L’objet regard](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu399x532/0,148,399,372/pad/both/fa/faf4e236e8984d358c0ad59d50771d2f.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η έκθεση "L’objet regard" της Εύης Ζαμπέλη εγκαινιάζεται στις 20 Ιουλίου και ώρα 8.30μ.μ. στον χώρο του Antisocial.
Για την έκθεση γράφει η Μαργαρίτα Γραμματικού: "Κοιτάζοντας μια φωτογραφία, δεν μπορεί κανείς να αρνηθεί πώς αυτό που απεικονίζεται δεν έχει υπάρξει. Μπορεί ο καθένας να δει δύο πράγματα: την πραγματικότητα και το παρελθόν. Εκείνο όμως που αναστατώνει εντελώς κάθε έννοια του χρόνου, είναι το παρόν. Συμβαίνει αλήθεια, αυτό τώρα; Μπορώ να εμπιστευτώ απόλυτα το βλέμμα μου; Που τελειώνει η πραγματικότητα και που ξεκινά η φαντασία μου; Μπορεί τελικά, να βλέπω τον κόσμο μέσα από τον δικό μου ροζ "φακό" ή μήπως έχει άλλο χρώμα;
![L’objet regard](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/79/7942b19ecfda4d48860696eca40719c1.jpg?v=1&maxwidth=680&)
Ένας κύβος, άμμος, υφασμάτινες χρωματιστές κουρτίνες και το Antisocial συνεργάζεται με το Athens Photo Festival (APhF:24) και το Μουσείο Μπενάκη, στο πλαίσιο του Satellite Program, με μια διαδραστική εγκατάσταση με τίτλο "Αντικείμενο Βλέμμα" από την Εύη Ζαμπέλη, σε επιμέλεια της Φρόσως Πίνη. Κουρτίνες από οργάντζα δημιουργούν έναν κύβο, μέσα στον οποίο θα υπάρχουν άνθρωποι με μάσκες, σαν από έναν άλλο κόσμο μεταξύ πραγματικότητας και φαντασίας. Ανάμεσά τους θα κρέμονται φωτογραφικές μηχανές μιας χρήσης, με τις οποίες οι επισκέπτες θα έχουν τη δυνατότητα να φωτογραφίσουν αυτό που βλέπουν. Έτσι, μέσα σε μια στιγμή μπορεί ο καθένας να αιχμαλωτίσει τη δική του ματιά, το δικό του βλέμμα ως προς αυτό που βλέπει. Μόνο που για να δει τι ακριβώς συμβαίνει εκεί μέσα, θα χρειαστεί να κοιτάξει μέσα από τις κουρτίνες.
![L’objet regard](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/a3/a354cf0b765442498fba60b604f2b2a3.jpg?v=1&maxwidth=680&)
Μπορεί μια ανοιχτή πρόσκληση να αποτελέσει μια μεγάλη πρόκληση;
Το "Αντικείμενο Βλέμμα" έχει ως στόχο να κινήσει την περιέργεια, να σε κάνει να αναρωτηθείς τι πραγματικά συμβαίνει κοιτώντας μέσα από την "κλειδαρότρυπα" και σε συνέχεια, τι είναι αυτό που συμβαίνει μέσα από το πρίσμα του δικού σου βλέμματος. Με έμπνευση από τα Διονυσιακά Μυστήρια, η έκθεση ξεκινά με μια περφόρμανς δύο ατόμων που μεταφέρει τους επισκέπτες σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν. Μυστήριες μάσκες, χρυσές λεπτομέρειες και ένα αρχαιοελληνικό κλίμα. Ένα όργιο του βλέμματος σε μια γιορτή γεμάτη αδηφάγο ερωτισμό. Ο κύβος, εκτεθειμένος στη θέαση όλων, προσκαλεί τον κόσμο να χρησιμοποιήσει τις φωτογραφικές μηχανές. Καλεί τους επισκέπτες να απαθανατίσουν όποια στιγμή τους κάνει κλικ, μέσα από ένα κλικ. Οι μηχανές είναι το μάτι που φιλτράρει το θέαμα, άλλοτε προστατεύοντας και άλλοτε απομακρύνοντας όσα γίνονται μέσα σε αυτό το "δωμάτιο", ενώ κάθε επισκέπτης γίνεται το αντικείμενο του βλέμματος των υπολοίπων, ένα κομμάτι του έργου.
![L’objet regard](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/37/375f7247241343838fcd8766851e30bc.jpg?v=1&maxwidth=680&)
Το μάτι οργανώνει τον κόσμο σε χώρο. Το βλέμμα δίνει τη σημασία του κόσμου στον χώρο.
Το αντικείμενο βλέμμα, κατά τον Jacques Lacan, αποτελεί ένα από τα τέσσερα αντικείμενα που προκύπτουν στον άνθρωπο με την είσοδό του στο συμβολικό. Το βλέμμα λειτουργεί ως απομεινάρι απόλαυσης, αίτιο επιθυμίας, αντικείμενο επιθυμίας. Το μάτι βλέπει προς μια κατεύθυνση, αλλά αυτό που έχει σημασία για το βλέμμα είναι ότι κάποιος άλλος μας βλέπει. Είμαστε αντικείμενο του βλέμματος του Άλλου και αυτό έχει επιπτώσεις πάνω μας. Επιθυμούμε να μας βλέπουν, για ό,τι είμαστε και ό,τι προσφέρουμε. Το πρόγραμμα Satellite αποτελεί αναπόσπαστο μέρος του Athens Photo Festival (APhF:24), επιτρέποντας σε διάφορες γκαλερί και χώρους τέχνης να παρουσιάσουν το μοναδικό τους πρόγραμμα, παράλληλα με τις κύριες εκθέσεις του".