![Αναστασία Καβαδά. αναγέννηση](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/93/93f8fb5a587b4abcb146833db0727169.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η νέα resident του ΛΑΛΑ, η Αναστασία, έχει καταλάβει τον χώρο του υπνοδωματίου του ΛΑΛΑ με μια εγκατάσταση που αναπαριστά μια διαδικασία αναγέννησης, η οποία πυροδοτήθηκε από το τραύμα της α-γονιμότητας. Η εγκατάσταση είναι αναφορά και σε ένα κείμενο της Ούρσουλα Λε Γκεν σχετικά με τις γυναίκες σε εμμηνόπαυση, οι οποίες περνούν μια περίοδο επίπονης και ριζικής αλλαγής: "Η γυναίκα που θέλει να κάνει αυτή την αλλαγή πρέπει να μείνει έγκυος με την εαυτή της, επιτέλους. Πρέπει να γεννήσει την εαυτή της, την τρίτη εαυτή της, την γηραιά της ηλικία, με μόχθο, και μόνη της. Δεν θα τη βοηθήσουν πολλά άτομα σε αυτή τη γέννα." (Space Crone)
Ωστόσο, η αναγέννηση μπορεί να προκληθεί από άλλα είδη τραύματος, τόσο ποικίλα όσο και η ανθρώπινη εμπειρία. Για την Αναστασία, ήταν η εμπειρία μιας άλλου είδους βιολογικής παύσης, όταν το σώμα σου διακηρύσσεται ανίκανο να φέρει νέα ανθρώπινη ζωή στον κόσμο παρά τους πολλαπλούς κύκλους εξωσωματικών. H Αναστασία Καβαδά είναι Reader in Media and Politics στο University of Westminster όπου είναι επικεφαλής του MA Media, Campaigning and Social Change. Αυτή η εγκατάσταση είναι το πρώτο της καλλιτεχνικό εγχείρημα.
![Αναστασία Καβαδά. αναγέννηση](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/4b/4bc365da59664e048ce308fbec445a92.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Η εγκατάσταση της Αναστασίας δημιουργεί ένα χώρο αναστοχασμού, τόσο για ό,τι προηγήθηκε όσο και για αυτό που μπορεί να φέρει η διαδικασία αναγέννησης. Είναι ένας χώρος που μας επιτρέπει να είμαστε ευάλωτοι και ατελείς χωρίς επίκριση, να είμαστε γελοίοι στη μεγαλειότητα μας και μεγαλειώδεις στη γελοιότητά μας. Αυτό μας διευκολύνει να αντιμετωπίσουμε τη διαδικασία της αναγέννησης, μια διαδικασία γεμάτη διαταραχή και αμφιθυμία, η έκβασή της επισφαλής. Αλλά το αποτέλεσμά της είναι πάντα αποκαλυπτικό.
![Αναστασία Καβαδά. αναγέννηση](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/0c/0c3242173095463bacd2cf10eccce47e.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Η εγκατάσταση θα είναι ανοιχτή στο κοινό το Σάββατο 11 Μαΐου, 8 μ.μ., ενώ την Παρασκευή 17 Μαΐου θα πραγματοποιηθεί το τελικό event.
Τελικό event "Αναγεννώντας τους εαυτούς μας - Ένα Εγχειρίδιο" (και πάρτυ Αναγεννεθλίων)
- 7-9 μ.μ. | Θα είναι ανοιχτή η εγκατάσταση στο κοινό
- 9-10.30 μ.μ. | Event με μια σειρά από βίντεο και περφόρμανς που θέτουν ως ερώτημα τη διαδικασία της αναγέννησης: Τι είναι και τι τη θέτει σε κίνηση; Πώς γίνεται και με πόσο κόπο γίνεται εφικτή; Τελειώνει ποτέ; Και ποια είναι τα συναισθήματα, οι σκέψεις, οι πράξεις και απραξίες που συνδέονται με αυτή τη διαδικασία;
- 10.30 μ.μ. και μετά: Πάρτυ Αναγεννεθλίων!