![Αναζητώντας αξίες ευαίσθητες και αναπάντεχες](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/74/74e7c13de00940fe9465d37e381fa9ef.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το dreamideamachine resident- Athens, παρουσιάζει την Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου, 6-9 μ.μ., την έκθεση "Αναζητώντας αξίες ευαίσθητες και αναπάντεχες" με έργα της συλλογής Χρίστου Χριστοφή, όπου συνυπάρχουν, συνεκθέτουν και συνομιλούν μέσα από το έργο τους δύο καταξιωμένοι ζωγράφοι και φίλοι, ο Βαγγέλης Γκόκας, Καθηγητής στη Σχολή Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (γ.1969) και ο Βασίλης Βασιλακάκης, Αναπληρωτής Καθηγητής στη Σχολή Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (γ.1968).
Οι δύο καλλιτέχνες έχοντας κοινές αφετηρίες, συνεχίζουν τον μεταξύ τους διάλογο για τη ζωγραφική. Τη σχέση της με το παρόν, τη μνήμη και την ιστορία, την αλληλεπίδρασή της με άλλα μέσα όπως η φωτογραφία, η λογοτεχνία και ο κινηματογράφος.
![Αναζητώντας αξίες ευαίσθητες και αναπάντεχες](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/15/154d2ae122e4435fb760cc39782d0649.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Στην έκθεσή τους συμμετέχει και ο συγγραφέας-φωτογράφος Φώτης Θαλασσινός (γ.1977). Συνοδεύει τα έργα του Γκόκα και του Βασιλακάκη με κείμενά του, καθιστώντας τα δίπτυχα εικόνας και λόγου. Ο ίδιος αναφέρει: "Η προσωπική μου ματιά έχει να κάνει με τις απροσδόκητες, αναπάντεχες και καινοφανείς εικόνες. Εξοικειώνω τον κόσμο με ό,τι πριν διέλαθε την προσοχή του, με ό,τι όλοι αντιπαρέρχονται αφήνοντας αμαρτωλά ανείδωτες τις πιο εκλεπτυσμένες και παρθένες απεικονισμένες συγκινήσεις".
![Αναζητώντας αξίες ευαίσθητες και αναπάντεχες](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/ee/ee662e18d78049a6ad520111509ccb85.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Info: dreamideamachine resident- Athens | 26/2-3/3 | Ωράριο λειτουργίας: Τρ.-Παρ.: 12-2 μ.μ. & 5-8 μ.μ., Σαβ.-Κυρ.: 12-3 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Δείτε όλες τις εκθέσεις της πόλης στον οδηγό τεχνών του athinorama.gr.