Η Ελληνική Λέσχη του Βιβλίου, που έχει διοργανώσει 460 εκδηλώσεις "Μ' ένα βιβλίο συζητώ" και έχει δημιουργήσει 914 Δανειστικές Βιβλιοθήκες "για σένα!", μας προσκαλεί την Κυριακή 19 Νοεμβρίου (6 μ.μ.) σε μια δημιουργική συζήτηση, αυτή τη φορά γύρω από τις ψυχολογικές διηγήσεις της Ελένης Καραγιάννη "Δικαίωμα στον παράδεισο". Το βιβλίο κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Αρμός. Εισηγήτρια στην εκδήλωση θα είναι η Ελένη Καραγιάννη, παιδοψυχίατρος, ψυχοθεραπεύτρια.
"Διηγήματα ανθρώπινων εσωτερικών διεργασιών και διαπροσωπικών συναντήσεων. Συνδέσεις με το παρελθόν όταν δεν μπορεί να εξηγηθεί η δυσκολία στο παρόν. Με έκπληξη συνειδητοποιεί κανείς ότι οι ιστορίες επαναλαμβάνονται, όταν δεν γνωρίζει ή προσπαθεί απλώς να λησμονήσει το τραύμα της οικογένειας. Συγχρόνως αναβλύζει τεράστια δύναμη όταν ανακαλύψει και την ανθεκτικότητα της οικογένειας. Σχέσεις γονιών και παιδιών μέσα σε ένα κόσμο που αλλάζει ραγδαία. Η προσπάθεια να γεφυρωθεί η διαφορά των γενεών μέσα από αμοιβαίο εμπλουτισμό, καθώς το παιδί είναι ανοιχτό να διδαχθεί από τον γονιό όταν αισθανθεί και τον γονιό ανοιχτό να μάθει από το παιδί. Ζευγάρια που αγωνίζονται για να κρατήσουν τη λαχτάρα, το πάθος και τον ενθουσιασμό της αρχής του έρωτα καθώς καλλιεργούν την τρυφερότητα και την αγάπη. Το δικαίωμα στη γιορτή, ανεξάρτητα από τα προβλήματα, το δικαίωμα να μην κυριαρχεί η μιζέρια, αλλά ο άνθρωπος να ελπίζει, να ανοίγεται, να μοιράζεται, να χαίρεται και να απολαμβάνει τη ζωή με τους αγαπημένους. Τέλος, η βεβαιότητα ότι δεν είμαστε μόνοι, αλλά σε μια σχέση σκυταλοδρομίας ζωής, όπου ο καθένας μπορεί να επηρεάζει και να κινητοποιεί θετικές δημιουργικές διεργασίες και στους άλλους!"
Δηλώσεις συμμετοχής στο hellenicbookclub@gmail.com ή μήνυμα στο fb Ελληνική Λέσχη του Βιβλίου, μέχρι την Πέμπτη 16/11, για λήψη του zoom link.