![Αποπροσωποποίηση: Κατάθλιψη, άγχος και κρίσεις πανικού. μια προσωπική υπόθεση](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/15/15b18b1c86824a5a822d17bab54d3a34.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη θα εγκαινιάσει τη Δευτέρα 13 Νοεμβρίου στις 6 μ.μ. τη φωτογραφική έκθεση του Ιωάννη Αρμυριώτη, με τίτλο "Αποπροσωποποίηση: Κατάθλιψη, άγχος και κρίσεις πανικού. μια προσωπική υπόθεση", στο κτίριο της Ιστορικής Βιβλιοθήκης.
Στην έκθεση φιλοξενούνται 30 φωτογραφίες, 10 φωτογραφικά θέματα στα οποία αποτυπώνονται καθημερινές καταστάσεις και ανησυχίες, όπως η επιρροή των Social media, του ίντερνετ και της τηλεόρασης στην προσωπική ευημερία του ανθρώπου, ο χρόνος και το άγχος που είναι ικανός να προκαλέσει στον άνθρωπο μέσα στην καθημερινότητα, το ακαδημαϊκό άγχος, οι εξαρτήσεις και τα αντικαταθλιπτικά, οι εφιάλτες και η ανάγκη του ανθρώπου για μια παύση.
![Αποπροσωποποίηση: Κατάθλιψη, άγχος και κρίσεις πανικού. μια προσωπική υπόθεση](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/bb/bbac544b98394442be09ba3afc6aeebe.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Στόχος της έκθεσης είναι να αποτελέσει εργαλείο κοινωνικού διαλόγου, να ευαισθητοποιήσει και να προβληματίσει τον θεατή πάνω σε αυτές τις διαταραχές, αλλά και σε μεγάλο βαθμό να ενθαρρύνει – ενδυναμώσει όλους όσοι ταλαιπωρούνται από αυτές, μέσα από την προσωπική εμπειρία, αφήγηση και προσέγγιση του φωτογράφου.
![Αποπροσωποποίηση: Κατάθλιψη, άγχος και κρίσεις πανικού. μια προσωπική υπόθεση](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/1b/1be24a827db144d0a0b10761b98ca93f.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Info: Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη | 13/11 | Ώρες λειτουργίας: Δευτ. - Παρ.: 10 π.μ. - 5 μ.μ., απογεύματα κατόπιν Ραντεβού (τηλ. 216 900 3700) | Επιλεγμένα σαββατοκύριακα (ή κατόπιν ραντεβού): Σάββατο 18 Νοεμβρίου 10 π.μ. - 2 μ.μ., Σάββατο 25 Νοεμβρίου 10 π.μ.-2 μ.μ., Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 12-2 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Δείτε όλες τις εκθέσεις της πόλης στον οδηγό τεχνών του athinorama.gr.