![Επαναλήψεις Νίνα Παπακωνσταντίνου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu608x500/0,79,608,420/pad/both/57/5708e113dc4740059e984c29cb6f007d.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Στις 5 Σεπτεμβρίου (8-10 μ.μ) η Citronne Gallery παρουσιάζει στον χώρο της στην Αθήνα την νοητή και οργανική συνέχεια της έκθεσης "Επαναλήψεις", της οποίας το πρώτο τμήμα παρουσιάζεται μέχρι τις 17/9 στην Citronne Gallery στον Πόρο.
Έντεκα εικαστικοί - Νίκος Αλεξίου, Beppe Caturegli, Αλέκος Κυραρίνης, Χριστίνα Μήτρεντσε, Μυρτώ Ξανθοπούλου, Μαρία Οικονομόπουλου, Νίνα Παπακωνσταντίνου, Νίκος Ποδιάς, Έφη Σπύρου, Θάλεια Χιώτη, Πάνος Χαραλάμπους - συγκροτούν μία θεματική και συνδιαλέγονται γύρω από το κοινό στοιχείο της επανάληψης στο έργο τους.
![Bookscape XIV- Psilocybin Made You a Fun Guy 2023](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/4d/4dd9844b3741440988f72227e1628479.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Η επανάληψη της κίνησης, η εμμονική ιεροτελεστία ως πράξη, η τάξη-ταξινόμηση, η κοπιώδης εμβάθυνση είναι μερικά από τα διακριτά χαρακτηριστικά των έργων αυτών των δύο εκθέσεων. Οι δυό εκθέσεις λειτουργούν ως συγκοινωνούντα δοχεία. Οι καλλιτέχνες τόσο με νέες ad hoc δημιουργίες ή με επαναπροσδιορισμό παλαιότερων ιστορικών έργων συγκροτούν την θεματική της έκθεσης.
Info: Citronne Gallery | 5/9 – 7/10 | Επιμέλεια: Τατιάνα Σπινάρη-ΠολλάTλη
© φωτογραφίας εξωφύλλου: Νίνα Παπακωνσταντίνου, "Pile of Books", 2015-2016. Αποτύπωμα σε μαύρο καρμπόν, 34 x 33 εκ. Παραχώρηση CITRONNE Gallery.