![Το κυπαρίσσι του βυθού](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/9d/9d6fb06ffa7f4f5f833f2f70a4c3e705.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Οι Εκδόσεις Loggia μας προσκαλούν τη Δευτέρα 19 Ιουνίου (7.30-9.30 μ.μ.) στο βιβλιοπωλείο Επί Λέξει όπου ο Σταμάτης Πολενάκης θα παρουσιάσει "Το κυπαρίσσι του βυθού", τα ποιήματα του Νίκου Κορνήλιου. Στην παρουσίαση του βιβλίου το κοινό θα συζητήσει και θα αυτοσχεδιάσει πάνω στους τρόπους που διαβάζουμε ένα ποίημα.
Τα ποιήματα αυτού του τόμου είναι ασκήσεις στη γλώσσα και ξεκίνησαν πριν από πέντε δεκαετίες. Πολλές φορές, αποτέλεσαν τον πυρήνα μιας ταινίας, μιας σκηνής ή ενός πλάνου. Πιο συχνά, αυτονομήθηκαν.
Ο Νίκος Κορνήλιος (1954, Αθήνα) είναι σκηνοθέτης. Το 1973 εγκαταστάθηκε στο Παρίσι, όπου σπούδασε αρχιτεκτονική και σύνθεση και στη συνέχεια έγραψε σύγχρονη μουσική για ευρωπαϊκά ορχηστρικά σύνολα. Το 1982 γύρισε τη μουσική ταινία "Trois mouvements". Το 1989 επέστρεψε στην Ελλάδα και αφοσιώθηκε στον κινηματογράφο. Ταινίες μεγάλου μήκους: "Ισημερία" (1991), "Το Αθώο Σώμα" (1996), "Ο Κόσμος Ξανά" (2001), "Η Μουσική των Προσώπων" (2006), "11 συναντήσεις με την πατέρα μου" (2011), "Μητριαρχία" (2013), "Το Κυπαρίσσι του Βυθού" (2015), "Η Τέχνη Καταστρέφει" (2018), "Τραγουδώ αν Τραγουδάς" (2020). Οι ταινίες του έχουν προβληθεί σε πολλά διεθνή φεστιβάλ. Έχει σκηνοθετήσει παραστάσεις στο Theatre National de Chaillot (Γαλλία), στο Εθνικό Θέατρο και σε άλλα θέατρα της Αθήνας.