![33](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/d1/d11907125d234ead9686febafb5457c2.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το Σάββατο 22 Απριλίου (12 μ.μ), στις εκδόσεις Αρμός (Μαυροκορδάτου 11) η συγγραφέας Χριστίνα Στεφανίδου παρουσιάζει το "33", το πρώτο της εκδοτικό εγχείρημα. Πρόκειται για μια συλλογή μικρών διηγημάτων που έχει αφετηρία τη θάλασσα, ηρωίδες θύματα και ήρωες έρμαια της σκληρής και άλλοτε ευάλωτης ανθρώπινης φύσης τους, μια ωδή στην -περισσότερες φορές βίαιη- υπαρξιακή περιπέτεια, τις διάφορες κωμικοτραγικές εκφάνσεις της αυτοπλήρωσης, την αναζήτηση της παντοτινής αγάπης, και τελικό προορισμό τον εξαγνισμό μέσα από την αναπόφευκτη θνητότητα. Τα μικρά διηγήματα της Χριστίνας Στεφανίδου είναι ζωντανά, λυρικά, συμπυκνωμένα, τα περισσότερα εμπνευσμένα και βασισμένα σε αληθινά γεγονότα και πρόσωπα. Διηγήσεις για το τώρα και το τότε, για το κάποτε. Ζωές θνητές, στριμωγμένες σε λέξεις. Για το βιβλίο θα μιλήσει η συγγραφέας του, η Αννα Καρακατσούλη (καθηγήτρια ευρωπαϊκής ιστορίας και πολιτισμού ΤΘΣ ΕΚΠΑ) και ο Θανάσης Αγάθος (αναπληρωτής καθηγητής νεοελληνικής φιλολογίας ΤΦ ΕΚΠΑ).
Η Χριστίνα Στεφανίδου γεννήθηκε το 1980 και μεγάλωσε στην Αθήνα. Σπούδασε διαφήμιση, ψηφιακή επικοινωνία και δημοσιογραφία, εργάστηκε πολλά χρόνια σε διαφημιστικές και εμπορικές εταιρίες, πάντοτε όμως έβρισκε αφορμές να γράφει. Από πολύ μικρή διάβαζε λογοτεχνία και έγραφε κρυφά. Πλέον κατοικεί λίγο έξω από την Αθήνα, για να είναι κοντά στη φύση και τη θάλασσα.