![Κατερίνα Ριμπατσιού Urban Aura](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/d1/d1cc9651c6a64c758acdc3706617a58c.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η γκαλερί Αργώ υποδέχεται στους χώρους της την Κατερίνα Ριμπατσιού, η οποία θα παρουσιάσει την καινούργια της δουλειά με ζωγραφικά έργα, κάτω από το γενικό τίτλο "Urban Aura". Αυτή είναι η 5η ατομική της έκθεση.
Η Κατερίνα Ριμπατσιού είναι μια εικαστικός που μετά από πολλές πνευματικές και καλλιτεχνικές αναζητήσεις, ασχολείται τα τελευταία χρόνια αποκλειστικά και μόνο με τη διαδικασία της ζωγραφικής πράξης.
![Κατερίνα Ριμπατσιού Urban Aura](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/6c/6cf01f2f8d5e47b8bd9ca255ac2605b7.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Αφετηρία των αναζητήσεών της, είναι η ίδια της η ζωή, οι μνήμες και τα βιώματά της, η έννοια του χρόνου στην καθημερινότητά της. Αφετηρία είναι και τα συναισθήματά της, ο θυμός και το κομμάτι του πολεμιστή που τα εκφράζει με ακραία σωματικότητα πάνω στο έργο αλλά και η θηλυκή της πλευρά, αυτή της αγάπης, της υπομονής και της προσφοράς που την κάνει να ανασύρει το τρυφερό αμορφοποίητο και να το κάνει ευαίσθητη ματιέρα στον καμβά.
Δουλεύει στη σιωπή, χωρίς μουσική, έχοντας οξυμένες τις αισθήσεις και στραμμένες στον εσωτερικό της διάλογο. Φιλοτεχνεί τα έργα της αργά και βασανιστικά, αποδίδοντας τη ροή της ενέργειας, την αρμονία, το κενό και εν τέλει τη φωνή μέσα της, μένοντας απολύτως συνεπής με τη φιλοσοφία της: οι λύσεις στα εικαστικά ζητήματα δίνονται μόνο με το σχέδιο, το χρώμα και τα πινέλα.
![Κατερίνα Ριμπατσιού Urban Aura](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/e8/e8bea9f24faa4db99f16da0a0b96a3cd.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Εγκαίνια: 11/11 (7 μ.μ.)
Info: Αργώ | 11/11-3/12 | Ώρες λειτουργίας: Τρ.-Παρ.: 10 π.μ. - 2 μ.μ. & 5-8 μ.μ., Σαβ.: 11 π.μ. - 3μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη