![έκθεση «Γραφή και Ανάγνωση ΙI»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/6b/6bf599b239ab410bb1f6fed4d7d180bd.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ο χώρος πολιτισμού "Tatiana Dimou" στην Πάτρα, συστήνει την πρώτη ομαδική παρουσίαση για την νέα εκθεσιακή περίοδο με τίτλο "Γραφή και Ανάγνωση ΙI". Η έκθεση πραγματοποιείται σε συνεργασία με την γκαλερί Ζουμπουλάκη στην Αθήνα και αποτελεί μέρος μιας σειράς ομότιτλων ομαδικών παρουσιάσεων καλλιτεχνών. Στην έκθεση συμμετέχουν οι Γιώργος Γυπαράκης, Σοφία Ροζάκη, Στέφανος Ρόκος και Κώστας Χριστόπουλος, οι οποίοι συνυπάρχουν συνδυαστικά για πρώτη φορά, έχοντας ως συνεκτικό στοιχείο την σχεδόν "εμμονική" τους ενασχόληση με την λεπτομέρεια στην εικαστική τους αφήγηση.
Ο Γιώργος Γυπαράκης με τα επιτοίχια γλυπτά του από τη σειρά "01 sec", παραπέμπει ενίοτε στη λεπτομερή ύφανση του ιστού μίας αράχνης ή σε ελεύθερα σχέδια γραμμής. Η Σοφία Ροζάκη μας προσκαλεί στους έντονα φορτισμένους παράδοξους και συμβολικούς κόσμους της, παρουσιάζοντας δύο ζωγραφικά έργα που δημιουργήθηκαν υπό συνθήκες περιορισμού και καραντίνας την περίοδο 2020-21.
![Κώστας Χριστόπουλος - Τήλος](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/d5/d54728cf757b468993f9f28eca5211d0.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Ο Στέφανος Ρόκος με τον επίμονο χειρισμό των μοτίβων, των γραμμών και των μικρών λεπτομερειών μας αφήνει την εντύπωση μίας ζωγραφικής οργάνωσης του χάους. Και ο Κώστας Χριστόπουλος, με την εξαιρετική εικονογράφηση τοπίων από την Τήλο και την Ανάβυσσο, μας προσδίδει μία αίσθηση μνήμης φωτογραφικών απεικονίσεων.
Εγκαίνια: 22/10 (7 μ.μ.)
Info: Tatiana Dimou | 22/10 - 29/11 | Ώρες Λειτουργίας: Δευτ.,Τετ., Σαβ.: 9 π.μ. - 2.30 μ.μ. | Τρ., Πεμ., Παρ.: 9 π.μ. - 2 μ.μ. & 6 - 9 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη