![Ελένη Μιχαλακοπούλου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu608x458/0,58,608,399/pad/both/22/227fbc96c68b4be99ffc410a7266b89e.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Την Τρίτη 1 Νοεμβρίου, η γκαλερί "7" παρουσιάζει τη νέα δουλειά της ζωγράφου Ελένης Μιχαλακοπούλου με τίτλο "Μονόπρακτα". Για τη δημιουργία αυτών των έργων αφετηρία στάθηκε το θέατρο ως πεδίο αναπαραστάσεων που διατηρεί υπόγειες διαδρομές από και προς τη ζωγραφική και επιχειρεί από τη φύση του να αφηγηθεί ιστορίες.
Σε αυτήν την έκθεση, και με την αναζωογονητική χρήση ενός νέου υλικού- των χρωματιστών μολυβιών πάνω σε χαρτί - η Ελένη Μιχαλακοπούλου προσπάθησε να ανακαλέσει και να συνθέσει τις βιωματικές μνήμες ώστε να αναδειχθούν σε νέα αφηγηματικά νήματα. Συνειδητά αυτήν τη φορά, ενέταξε στις ζωγραφιές της στοιχεία του θεατρικού χώρου και προσπάθησε να συνομιλήσει με θεατρικά κείμενα.
![Ελένη Μιχαλακοπούλου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/83/83346623a90448b38d1cd303990b5b80.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Η Ελένη Μιχαλακοπούλου σπούδασε Ζωγραφική στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών (1989 - 1994) με καθηγητή τον Χρόνη Μπότσογλου και σκηνογραφία με καθηγητή τον Γιώργο Ζιάκα. Έχει παρουσιάσει τη δουλειά της σε έξι ατομικές εκθέσεις, μεταξύ άλλων: "Συγγένειες", Πολιτιστικό Κέντρο Ραφήνας Πικερμίου, Χώρος Τέχνης "24", Αθήνα (δύο εκθέσεις), "Μην γελάς. Δεν είναι αστείο!" Χώρος Τέχνης "Αγκάθι", Αθήνα.
![Ελένη Μιχαλακοπούλου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/2a/2ac1c0c2a0a047599639338f28ef5b48.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Info: Γκαλερί "7" | 1-19/11 | Ώρες λειτουργίας: Τρ., Πεμ., Παρ. 12 - 8 μ.μ. | Τετ., Σαβ. 12-4 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη