![Μπαρή, Νεκρή φύση με βιβλία ΙΙΙ, λάδι σε μουσαμά, 40 x 20,5 cm, 2021](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/7f/7f37aabc5aae49a7a02df17d0261a7bb.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Πέντε καλλιτέχνες παρουσιάζουν τα έργα τους στο Πνευματικό Κέντρο Λευκάδας ,σε μία ζωγραφική έκθεση που συνδυάζει τα διαφορετικά "βλέμματα" των δημιουργών.
Ο ζωγράφος και γλύπτης Κώστας Αργύρης σημειώνει σχετικά με την έκθεση: "Αυτό που συνδέει τους πέντε ζωγράφους που εκθέτουν μαζί είναι η προσήλωση στην πράξη της ζωγραφικής, σαν μέσο διερεύνησης του ορατού κόσμου, με το κατεξοχήν εργαλείο της που είναι το βλέμμα. Για τον ζωγράφο το βλέμμα αποτελεί ένα μέσο στοχασμού, ή μάλλον ένα μονοπάτι που οδηγεί στο ορατό, το οποίο αντανακλάται στον εσωτερικό καθρέφτη. Εκεί, προστίθεται σαν μια άυλη αξία ο προσωπικός μόχθος, η προσήλωση, η πίστη και η φαντασία που ορίζουν τη μοναδικότητα του κάθε ζωγράφου".
![Πετρούτσου, λάδι σε καρτολίνο (35x50) 2020](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/6c/6cec00ce3fa94819bc9eaa174a3ec1ee.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Συμμετέχοντες καλλιτέχνες: Ιώ Μαθιανάκη, Αλεξάνδρα Μπαρή, Μαρία Πετρούτσου, Παντελή Σταματέλο, Αλεξάνδρα Χαρίτου
Συντονισμός έκθεσης: Kourd Gallery, Athens
Εγκαίνια έκθεσης: 15 Ιουλίου, 8 μ.μ.
Info: Πνευματικό Κέντρο Δήμου Λευκάδας (Σικελιανού και Σβορώνου 1, Λευκάδα, 2645026635) | Διάρκεια έκθεσης: 15 Ιουλίου έως 3 Αυγούστου | Ωράριο λειτουργίας: Δευτέρα με Παρασκευή: 9 π.μ. - 2 μ.μ. & 7-10 μ.μ., Σάββατο και Κυριακή: 7-10 μ.μ.
Λεζάντα φωτογραφίας εξωφύλλου: Μπαρή, Νεκρή φύση με βιβλία ΙΙΙ, λάδι σε μουσαμά, 40 x 20,5 cm, 2021