![Tα πράσινα βιβλία / Λάδι σε καμβά / 70 x 70 cm Ευθύμης Μαλαφούρης](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/83/83457fedb74a4a5c9db342069f729dff.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Την Τρίτη 10 Μαΐου εγκαινιάζεται η ατομική έκθεση ζωγραφικής του Ευθύμη Μαλαφούρη με τίτλο "Γεωμετρικές Διαδρομές". Θα παρουσιαστούν έργα ζωγραφικής μεγάλων και μεσαίων διαστάσεων ζωγραφισμένα με λάδι σε καμβά. Η έκθεση θα διαρκέσει έως τις 4 Ιουνίου, στον χώρο του ΠΕΡΙΤΕΧΝΩΝ Καρτέρης.
Οι υπαινικτικές φιγούρες του Μαλαφούρη, αινιγματικοί κυβιστικοί σχηματισμοί που φέρνουν στο νου κλασικές μορφές της τέχνης, επιτυγχάνουν να επικοινωνήσουν συναισθήματα παρά την έλλειψη χαρακτηριστικών του προσώπου. Η έλλειψη επικέντρωσης στο πρόσωπο είναι φόρος τιμής στον "ποιητή της τέχνης" Εγγονόπουλο αλλά και τον ελληνογεννημένο DeChirico, ενώ παράλληλα κλείνει το μάτι στις πιο σύγχρονες κοινωνιολογικές προσεγγίσεις και τις συζητήσεις περί κοινωνικού φύλου.
![Ταξίδι στο χρόνο / Λάδι σε καμβά / 90 x 70 cm Ευθύμης Μαλαφούρης](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/95/95442a824a794b3687d4591f6407a43b.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Σε κάθε έργο κυριαρχεί το πνεύμα του κάθε πρωταγωνιστή, τίποτα δεν ανακαλεί το πινέλο του καλλιτέχνη τη στιγμή που πρωτοσυναντά τον καμβά. Τα baroquesque φωτοπαιχνιδίσματα αποκαλύπτουν ένα περίγραμμα κανονικότητας καθώς τα χρώματα σβήνουν το ένα μέσα στο άλλο. Οι χαρακτήρες μάς καλωσορίζουν στις ζωές τους και μας προσκαλούν να κοιτάξουμε πεταχτά, μέσα σε ένα πλαίσιο όπως ορίζεται από τον καμβά, στιγμές της καθημερινότητάς τους, χειροπιαστές και γνώριμες.
Τότε ένας σιωπηρός διάλογος ξεκινά ανάμεσα στο θεατή και τον πρωταγωνιστή κάθε έργου, που βεβαιώνει περίτρανα πως η τέχνη είναι μέσον μη-λεκτικής επικοινωνίας των συναισθημάτων που επιθυμούμε να αναγνωρίσουμε. Το μόνο σίγουρο είναι πως οι ζωές τους, οι διαδρομές τους συνεχίζουν πέρα από το σκηνικό που στήνουν για εμάς. Πρόκειται πέραν πάσης αμφιβολίας για μια στιγμή στο χρόνο: όλες οι μορφές συνεχίζουν το ταξίδι τους σε έναν κόσμο στον οποίο δεν είμαστε παρά στιγμιαία προσκεκλημένοι.
Εγκαίνια: Τρίτη 10 Μαΐου (2-10 μ.μ.)
Info: ΠΕΡΙΤΕΧΝΩΝ Καρτέρης | 10/5-04/6 | Ώρες λειτουργίας: Τρ., Πεμ., Παρ.: 11 π.μ. - 7 μ.μ., Τετ., Σαβ.: 11 π.μ. - 3 μ..μ. | Είσοδος ελεύθερη
Λεζάντα πρώτης φωτογραφίας: Tα πράσινα βιβλία / Λάδι σε καμβά / 70 x 70 cm Ευθύμης Μαλαφούρης