![Χιωτίνης Νίκος La bella Simonetta](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu440x532/0,95,440,342/pad/both/80/807494ca8e2740d4838c0ae0913f66cf.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Με έμπνευση τη Σιμονέτα Βεσπούτσι, μια μορφή που αποτελεί διαχρονικό πλέον σύμβολο της εποχής της ανθοφορίας, μια ομάδα καλλιτεχνών αποδίδει στον καμβά μια προσωπική ζωγραφική και συναισθηματική οπτική γύρω από τη μούσα. Αναγέννηση, αναδημιουργία και ομορφιά, έννοιες τόσο συνδεδεμένες με τη φυσιογνωμία της αποτυπώνονται με 25 διαφορετικούς τρόπους.
Η επιμελήτρια και ιστορικός τέχνης Ε. Θ. Καϊράκη εξηγεί για τους συμβολισμούς και την ιστορία της Βεσπούτσι: "Ανάμεσα στις ιδέες, πρώτο προβάλλει το κάλλος με το φως του. Μοντέλο του Μποτιτσέλι και άλλων Φλωρεντινών ζωγράφων -την άδολη και καθαρή "ομορφιά της πολλοί ατένισαν” που λέει και ο ποιητής- η ωραία Σιμονέτα Κατενέο- Βεσπούτσι η μικροπαντρεμένη Φλωρεντινή αστή με το πρόωρο τέλος, την ευείδεια της οποίας ύμνησε μεταξύ άλλων ο Λαυρέντιος ο Μεγαλοπρεπής, δίνοντάς της δημόσια σε πανηγυρικό τόνο τον τίτλο της καλλίστης στην Τοσκάνη. Είτε ως παγανιστική Άνοιξη, είτε ως σοφή Παλλάδα που κατισχύει πάνω στον Κένταυρο, είτε ως Αφροδίτη του σαρκικού έρωτα ή Παναγία της θείας ενανθρώπισης, η Σιμονέτα συνοψίζει στο πρόσωπό την αρχετυπική και μυστικιστική αντίληψη περί ωραιότητας, που ως φιλοσοφική αρχή, ξεφεύγει από τη θνητότητα και ενώνεται με το πλωτινικό αρχικό Εν. Στα πόδια της ωραίας Σιμονέτας, θρυλείται ότι ζήτησε να ταφεί ο Μποτιτσέλι. Σκόπιμα, ίσως. Για να μην τρέχει μέσα στην νύχτα να τη συναντήσει...που λέει και ο ποιητής στον πιο βαθια απελπισμένα ερωτικό στίχο που γράφτηκε ποτέ".
Συμμετέχοντες καλλιτέχνες: Maria Biagini- Έλενα, Αρσενίδου-Κατερίνα Ασλανίδου-Κατερίνα Βασιλείου-Μαρία Γενιτσαρίου-Θεόδωρος Ελευθεριάδης-Έλενα Καλαποθάκου-Λίνα Κουντουράκη-Κωνσταντία Μακρή-Σωτήρης Μαμουτόπουλος-Ισμήνη Μίχα-Αθανασία Νούνη-Ειρήνη Ολυμπίου-Ελένη Παπαγιαννοπούλου-Ηλίας Παπανικολάου-Περσεφόνη Παυλή-Σπύρος Ρωμάνος-Ρανιώ Σαρρή-Ελίνα Τραϊφόρου-Τάνια Τρεπεκλή-Ανδρέας Χαρκιολάκης-Κατερίνα Χατζή-Νίκος Χιωτίνης-Γιώργος Χουντάλας.
Info: Βρυσάκι (Βρυσακίου 17, Πλάκα, Στ. Μοναστηράκι) | 15-24/4 | Ώρες λειτουργίας: καθημερινά 10 π.μ. - 12 π.μ. | Είσοδος ελεύθερη