![Αλεξάνδρα Μαράτη, Frédéric Berger-Cardi](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu608x234/104,0,521,234/crop/both/d8/d803543fa8984f25a6aa1e245feeb647.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ένα θέμα που κυριαρχεί στην επικαιρότητα παρουσιάζουν με εικαστικές δημιουργίες οι Αλεξάνδρα Μαράτη και Frédéric- Berger- Cardi στο Γαλλικό Ινστιτούτο της Θεσσαλονίκης. . Ένας πόλεμος του ανθρώπου, όχι μόνο στην κυριολεκτική του έννοια, αλλά και σε οτιδήποτε άλλο έχει ανατρέψει την ειρηνική μας διαβίωση και συνύπαρξη.
Ο πόλεμος του ισχυρού απέναντι στον πιο αδύναμο, οι πρόσφυγες, η καταστροφή της φύσης και του οικοσυστήματος, μια άγνωστη αγωνία που μας κυριεύει, που οδηγεί στην εσωστρέφεια και την απομόνωση. Εν τέλει, ο πόλεμος πάντα συνυπάρχει με την ειρήνη. Αυτό το συμπέρασμα εμπνέει τον τίτλο της έκθεσης: "Πόλεμος και Ειρήνη".
Τα ζωγραφικά έργα της Μαράτη ξεχειλίζουν από ευαισθησία και ενσυναίσθηση, διατηρούν την αρχιτεκτονική δομή τους με τις πολλαπλές χρωματικές επιστρώσεις και τις περίπλοκες μορφές που, από πιο συμπαγείς, μετατρέπονται σταδιακά σε φασματικές ή οριακά ατσάλινες. Χώροι εξωτερικοί και εσωτερικοί, συχνά περίκλειστοι, που έχουν εκκενωθεί ή εγκαταλειφθεί λόγω ακραίων και απρόβλεπτων γεγονότων ανωτέρας βίας. Σε τόπους φαινομενικής ησυχίας, πλανάται η αίσθηση της απώλειας και μιας επικείμενης νέας έκρηξης. Εικόνες φωτεινές και σκοτεινές εναλλάσσονται μέσα από το τρεμόσβημα ιριδίζοντων και μεταλλιζέ αποχρώσεων που εκπέμπουν τα εναπομείναντα όπλα και οχήματα, δημιουργώντας μια ατμόσφαιρα θολή και μυστήρια. Η βαθμιαία γεωμετρική αποδόμηση των χώρων θυμίζει διαδικασίες εσωστρέφειας και αυτογνωσίας.
Τα έργα του Frédéric Berger-Cardi πρόκειται για μια ειρηνική αναζήτηση στη φύση και στο κοσμικό σύμπαν, στην πιο αρχέγονη μορφή τους, όπου με τρόπο λιτό και την απουσία χρώματος, η κυριαρχία ασπρόμαυρης σκιάς, γεννά γαλήνιες και βίαιες κινούμενες εικόνες. Χωροχρονικές μνήμες παραπέμπουν έντονα σε αλληλεπίδραση με τα στοιχειά της φύσης: εξαϋλωμένα αντικείμενα, πλανήτες που μετεωρίζονται και μαύρες τρύπες. Όλα φαίνονται να απορροφούν και να αντανακλούν στη συνέχεια προς τα έξω την ’’πνευματικότητα’’ που τα περιβάλλει. Η φύση εισβάλλει τόσο δυναμικά στο χώρο επιβάλλοντας τη σιωπή της, παρακινώντας σε έναν γητευτικό ασκητισμό.
Επιμέλεια: Αλεξάνδρα Μαράτη
Info: Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης | 14/4-10/5 | Ώρες λειτουργίας: Δευτ.-Παρ.: 6-9 μ.μ., Σαβ.: 11 π.μ. - 1 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη