![Ανθοπωλείον](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu608x462/0,61,608,402/pad/both/f0/f08dad795e834002b3167ae60ed2dcdf.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το Κουκάκι συναντά την άνοιξη σε έναν ολοκαίνουργιο χώρο τέχνης στην οδό Δημητρακοπούλου. Το or.artspace. συγκέντρωσε μια ομάδα καλλιτεχνών σε ένα εργαστήριο δίμηνης διάρκειας όπου αναπτύχθηκαν διαφόρων ειδών "άνθη", από την επεξεργασία διαφορετικών μέσων και υλικών: φωτογραφίες, βίντεο, ζωγραφικά έργα, κατασκευές, εγκαταστάσεις, κοσμήματα, αντικείμενα, περφόρμανς και πολλές άλλες δημιουργίες άνθισαν μέσα στο καλλιτεχνικό εργαστήριο, παίρνοντας απροσδόκητες μορφές.
Τα λουλούδια στο "Ανθοπωλείον", όπως ονομάστηκε και η έκθεση, διαβρώνουν με τις ρίζες τους τα στερεότυπα που μας περιθωριοποιούν και αρωματίζουν τις ατμόσφαιρες που μας πνίγουν, δίνοντας χρώμα και ζωή στις σχέσεις μας. Τα "άνθη" που φύτρωσαν μέσα από την ανταλλαγή ιδεών και απόψεων των καλλιτεχνών τοποθετούνται, το καθένα με τον δικό τους τρόπο, για θέματα όπως ο φεμινισμός, η σεξουαλικότητα και το περιβάλλον, συσχετίζοντάς τα με προσωπικές ή φιλοσοφικές αναζητήσεις.
Με ειρωνική διάθεση και πολύ χρώμα, το "Ανθοπωλείον" παρουσιάζει έργα τα οποία μπορούν άμεσα να μετατραπούν σε οποιαδήποτε μορφή, μιμούμενα το εορταστικό κλίμα των ημερών. Οι επισκέπτες είναι ευπρόσδεκτοι να αρωματίσουν τον δικό τους χώρο με τα "άνθη" του εργαστηρίου και να ξεφύγουν έτσι για λίγο από την πληκτική καθημερινότητα.
Το "Ανθοπωλείον" θα είναι ανοιχτό για το κοινό μέχρι την Κυριακή 1 Μαΐου, από τις 10 π.μ. έως τις 3 μ.μ. .
Συμμετέχοντες καλλιτέχνες: Σοφία Μουντίτα Αντωνιάδου, Ευγενία Βακαλοπούλου, Νίκος Γκίκας, Δέσποινα Καστρινάκη, Νάνσυ Λαζάρου, Μουριές, Ντάνα Παπαχρήστου, Θάλεια Ραυτοπούλου, Βασιλική Σηφοστρατουδάκη, Στέλιος Σπυριδάκης, Νίκος Σταθόπουλος, Flower Girls, Ιωάννα Χατζηπανηγύρη.
Info: or.artspace. | 05/4-01/5 | Ώρες λειτουργίας: Τρ.: 10 π.μ. – 3 μ.μ., Πεμ., Σαβ.: 10 π.μ. – 8 μ.μ. (Εκτός από Σάββατο 16/4: 6-10 μ.μ. και 23/4: κλειστά) | Είσοδος ελεύθερη
Περισσότερες πληροφορίες
Ανθοπωλείον
Το or.artspace. συγκέντρωσε μια ομάδα καλλιτεχνών σε ένα εργαστήριο δίμηνης διάρκειας όπου αναπτύχθηκαν διαφόρων ειδών «άνθη», από την επεξεργασία διαφορετικών μέσων και υλικών: φωτογραφίες, βίντεο, ζωγραφικά έργα, κατασκευές, εγκαταστάσεις, κοσμήματα, αντικείμενα, περφόρμανς και πολλές άλλες δημιουργίες άνθισαν μέσα στο καλλιτεχνικό εργαστήριο, παίρνοντας απροσδόκητες μορφές. Τα λουλούδια στο «Ανθοπωλείον», όπως ονομάστηκε και η έκθεση, διαβρώνουν με τις ρίζες τους τα στερεότυπα που μας περιθωριοποιούν και αρωματίζουν τις ατμόσφαιρες που μας πνίγουν, δίνοντας χρώμα και ζωή στις σχέσεις μας. Τα «άνθη» που φύτρωσαν μέσα από την ανταλλαγή ιδεών και απόψεων των καλλιτεχνών τοποθετούνται, το καθένα με τον δικό τους τρόπο, για θέματα όπως ο φεμινισμός, η σεξουαλικότητα, το περιβάλλον συσχετίζοντάς τα με προσωπικές ή φιλοσοφικές αναζητήσεις.