![Μάνθος Γαΐτης](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu376x532/0,142,376,353/pad/both/9d/9d9fd2ed62354956838c78858c1e15a9.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η γκαλερί Αργώ υποδέχεται στους χώρους της τον Μάνθο Γαΐτη, ο οποίος θα παρουσιάσει την καινούργια του δουλειά, εμπνευσμένη από την ποίηση του Φρεδερίκο Γκαρθία Λόρκα, με έργα ζωγραφικής κάτω από το γενικό τίτλο "Ζωγραφικοί περίπατοι στην ποίηση του Λόρκα". Η έκθεση θα εγκαινιαστεί την Τρίτη 12 Απριλίου στις 7 μ.μ. .
Ο Γαΐτης ασχολήθηκε με τη διαφήμιση για 10 χρόνια και σπούδασε ζωγραφική στην Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών, με καθηγητές τους Νίκο Κεσανλή, Γιάννη Μόραλη και Δημήτρη Μυταρά. Δίδαξε ζωγραφική στα σχολεία της Τήνου (από όπου κατάγεται) μέχρι το 1994. Η ανερχόμενη έκθεσή του πρόκειται για την ένατη που διεξάγει στον χώρο της Γκαλερί Αργώ, έχοντας ξεκινήσει τη συνεργασία από το 1993.
![Μάνθος Γαΐτης](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/8f/8f9803d1009f420bb3e9669e85294970.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Τα πρώτα χρόνια της καριέρας του, ανέπτυξε ανθρωπομορφικές συνθέσεις σε εσωτερικούς χώρους με ρεαλιστικό χαρακτήρα. Αργότερα ασχολήθηκε με την τοπιογραφία και ιδιαίτερο χώρο στο έργο του κατέχουν τοπία της Τήνου με ιμπρεσιονίστικες επιρροές. Από το 2000 η ζωγραφική του ακολούθησε καινούργιους δρόμους εικονογραφώντας τα ποιήματα του T. S. Elliot με αλληγορικά στοιχεία και συμβολισμούς. Από το 2009 επηρεασμένος από τις "αόρατες πόλεις" του Καλβίνο, έδωσε την δική του εικονοποιητική ερμηνεία καταγωγής της πόλης και του χωριού.
![Μάνθος Γαΐτης](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/0b/0b203e7007e94668b54c936f0759fb6a.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Ο ίδιος ο καλλιτέχνης μιλάει για τη δουλειά του, εξηγώντας ότι "η κάθε ζωγραφική στιγμή (εικόνα), είναι εν δυνάμει μια συγκλονιστική αποτίμηση αυτού που έχουμε υπάρξει. Πρόθεσή μου είναι η ζωγραφική να αναδείξει στοιχεία του υποσυνείδητου, του φαντασιακού και του ονειρικού σκιαγραφώντας την ανθρώπινη περιπέτεια, οδηγώντας έτσι με το δικό της τρόπο στη συνειδητοποίηση της ανθρώπινης ζωής και του προορισμού της. Οι εικόνες χωρίς πολλές φορές να το θέλω, αντανακλούν πολλαπλά σημασιολογικά επίπεδα και συνεχείς αλληγορίες που προκαλούν το θεατή να κάνει μια δική του διαδρομή, να συμμετέχει ή να αποστασιοποιείται από το μύθο που παρουσιάζεται".
Info: Γκαλερί Αργώ | 12/4-14/5 | Ώρες λειτουργίας: Τρ. – Παρ.: 10 π.μ.μ - 2 μ.μ. & 5-8 μ.μ., Σαβ.: 11 π.μ. - 3 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Περισσότερες πληροφορίες
Ζωγραφικοί περίπατοι στην ποίηση του Λόρκα
Έχοντας ασχοληθεί στο παρελθόν με τα ποιήματα του T.S. Elliot και το έργο του Ίταλο Καλβίνο, ο Μάνθος Γαΐτης καταπιάνεται τώρα με την ποίηση του Φρεδερίκο Γκαρθία Λόρκα και φιλοτεχνεί έργα που ζωντανεύουν τους ονειρικούς κόσμους του ποιητή.