![Νίκος Σίσκος γκαλερί Genesis](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu608x437/0,23,608,364/crop/both/74/745913a9037448dca0fe5ca1cc483ed6.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ο Νίκος Σίσκος, έχοντας πλέον εξοικειωθεί πλήρως με τα υλικά που χρησιμοποιεί για να φιλοτεχνήσει τα έργα του, παίζει με τις έννοιες και αφηγείται ιστορίες, συνθέτοντας αναπαραστάσεις φανταστικών και μεταφυσικών συνθέσεων με έντονα συμβολικά στοιχεία.
![the queen of balance, 120x89cm, acrylic on canvas, 2022](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/04/04368beae6e94eee8e7b13f62f98e692.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Στα έργα της έκθεσης "Abnormalities" αναπτύσσει έναν ιδιαίτερα προσωπικό χώρο που συνδιαλέγεται με τις έννοιες του κρυφού πειρασμού και της ανείπωτης ενοχής. Οι υπεροπτικές μορφές του μεταπλάθονται μέσα από το λάθος και την ανωμαλία σε κάτι το τόσο οικείο και καθημερινό, ώστε ο θεατής εύκολα αναγνωρίζει το προσωπικό του πάθος.
Ο εικαστικός και καθηγητής της Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών, Γιώργος Καζάζης αναφέρει στο εισαγωγικό σημείωμα της έκθεσης: "Γνώρισα τον Νίκο πριν πολλά χρόνια, όταν ήταν μαθητής μου στην σχολή. Οι τότε προσπάθειές του σχετίζονταν με πειραματισμούς μεταφοράς της τρισδιάστατης ύλης στις δύο διαστάσεις. Είχε αυτό που ονομάζω εγώ, μαγικό χέρι. Μπορούσε να αναπαραστήσει οποιαδήποτε υφή, οποιοδήποτε σχήμα, οποιαδήποτε αίσθηση της εικόνας - μοντέλου, γνωρίζοντας ότι αυτό ήταν ένα θείο εργαλείο, με επικουρικό όμως χαρακτήρα και όχι ο τελικός στόχος. Σύντομα άρχισε να οικειοποιείται στοιχεία από την ιστορία της τέχνης και επεμβαίνοντας δυναμικά σε αυτά, δημιούργησε αυτό που τον χαρακτηρίζει σήμερα".
Τα εγκαίνια του "Abnormalities" θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη 7 Απριλίου (8 μ.μ.). Η επιμέλεια της έκθεσης ανήκει στον Γιώργο Τζάνερη.
Info: Gallery Genesis | 07-30/4 | Ώρες λειτουργίας: Τρ., Πεμ., Παρ.: 12-9 μ.μ., Τετ., Σαβ.: 12-3 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Περισσότερες πληροφορίες
Abnormalities
Ο Νίκος Σίσκος, έχοντας πλέον εξοικειωθεί πλήρως με τα υλικά που χρησιμοποιεί για να φιλοτεχνήσει τα έργα του, παίζει με τις έννοιες και αφηγείται ιστορίες, συνθέτοντας αναπαραστάσεις φανταστικών και μεταφυσικών συνθέσεων με έντονα συμβολικά στοιχεία. Στα έργα της έκθεσης αναπτύσσει έναν ιδιαίτερα προσωπικό χώρο που συνδιαλέγεται με τις έννοιες του κρυφού πειρασμού και της ανείπωτης ενοχής. Οι υπεροπτικές μορφές του μεταπλάθονται μέσα από το λάθος και την ανωμαλία σε κάτι το τόσο οικείο και καθημερινό, ώστε ο θεατής εύκολα αναγνωρίζει το προσωπικό του πάθος.