![Η Φωνή των Χρωμάτων](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/3a/3abc3ef297324c1ea218cc2bbf9b0d48.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Στη Γκαλερί "Αμαλίας 36" εγκαινιάζεται η νέα έκθεση ζωγραφικών έργων του σκηνογράφου Μανώλη Μαριδάκι, την Παρασκευή 1η Απριλίου (4 μ.μ.). Χρησιμοποιώντας ακρυλικά χρώματα, ο καλλιτέχνης αναδεικνύει έντονες συνθέσεις και εκφράζεται με έναν εντελώς προσωπικό τρόπο.
Ο Μαριδάκις εμπνέεται συχνά από τον σουρεαλισμό και αποτυπώνει στις δημιουργίες του την αγωνία για την έλλειψη συμμετοχής του ανθρώπου στο περιβάλλον, στην τέχνη, στις σχέσεις και καταγράφει την απουσία από κάθε δημιουργικό που υπάρχει ή γεννιέται. Ο σουρεαλιστικός τρόπος με τον οποίο εκφράζει στο έργο του τη θέση του στο σήμερα, είναι σε τέτοιο βαθμό ώστε το μήνυμα του έργου του να γίνεται κατανοητό από τον πιο απλό άνθρωπο. Αφήνει τον θεατή να ταξιδεύει ελεύθερα με τη φαντασία σου και ανάλογα την ιδιοσυγκρασία του, να δίνεις τις δικές του απαντήσεις στις ερμηνείες των έργων. Γι’ αυτό και ο ίδιος ονομάζει τη ζωγραφική του "σουρεαλιστικό ρεαλισμό".
Info: Γκαλερί "Αμαλίας 36" | 01-10/4 | Ώρες λειτουργίας: Δευτ., Τρ., Τετ., Πεμ., Παρ.: 9:00π.μ.–5:00μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη