![Superflux Window View](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/88/883950a01f014f78806f321b1d0d6e92.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Weather Engines
Η Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση και το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών εξερευνούν την ποιητική, τις πολιτικές και τις τεχνολογίες του περιβάλλοντος, από τη γη ως τον ουρανό και από το χώμα ως την ατμόσφαιρα. Εγκαταστάσεις ήχου και βίντεο, γλυπτά, ταινίες και αντικείμενα τρισδιάστατης εκτύπωσης εμπνέονται από την κλιματική κρίση, την εκμετάλλευση αλλά και την αναγκαιότητα αντιμετώπισης των έντονων καιρικών φαινομένων. Καλλιτέχνες από την Ελλάδα και το εξωτερικό φέρνουν στην Αθήνα απρόσμενα φυσικά και καιρικά φαινόμενα, προσκαλώντας τους θεατές να μελετήσουν τη λειτουργία της φύσης και του καιρού μέσα από διάφορες περιοχές του κόσμου καθώς και αφηγήσεις της παγκόσμιας κουλτούρας και διαφορετικών εθνικοτήτων.
Συμμετέχοντες καλλιτέχνες: Kat Austen, Anca Benera & Arnold Estefan, Πάκυ Βλασσοπούλου, Felipe Castelblanco, Kent Chan, Coti K., DESIGN EARTH, Matthias Fritsch, Geocinema (Asia Bazdyrieva & Solveig Qu Suess), Abelardo Gil-Fournier & Jussi Parikka, Alexandra Daisy Ginsberg, Hypercomf, Λητώ Κάττου, Ζήσης Κοτιώνης, Manifest Data Lab (Tom Corby, Gavin Baily, Jonathan Mackenzie, Louise Sime, Giles Lane, Erin Dickson, George Roussos), Barbara Marcel, Matterlurgy (Helena Hunter & Mark Peter Wright), Πέτρος Μώρης, Sybille Neumeyer, Αφροδίτη Ψαρρά & Audrey Briot, Susan Schuppli, Rachel Shearer & Cathy Livermore, Denise Ferreira da Silva & Arjuna Neuman, Στεφανία Στρούζα, Superflux, Thomas Wrede.
Info: Στέγη Ιδρύματος Ωνάση (Εκθεσιακός Χώρος -1)| 01/4-15/5 | Ώρες λειτουργίας: Τετ., Πεμ., Παρ.: 4-10 μ.μ., Σαβ., Κυρ.: 12-10 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη με προκράτηση θέσης στο onassis.org
Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών |03/4-15/5 | Ώρες λειτουργίας: Τετ., Παρ., Σάβ. (και τις Κυριακές 3 Απριλίου και 15 Μαΐου): 5-10 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
As a Rose is a Rose is a Rose
![Αθηνά Ιωάννου έκθεση](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/07/07e373c0cae1462cbb35b2a8f45c1637.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Το σύμπαν που δημιουργεί η Αθηνά Ιωάννου κατακλύζεται από το χαρακτηριστικό αυτό λουλούδι, εισάγοντας τον θεατή σε έναν κόσμο συναισθημάτων όπου η ύπαρξή του εξαρτάται πλήρως από τους συμβολισμούς του ρόδου. Καθώς αυτό μπορεί με την πάροδο του χρόνου να αποκτήσει διαφορετικές αναγνώσεις ή να επεκτείνει τις ήδη υπάρχουσές του, εγγράφονται νέοι ποιητικοί συμβολισμοί σχετικοί με τη συγκομιδή ομορφιάς και πόνου, μέσω της ζωγραφικής τέχνης. Αυτή η εξελικτική πορεία οδηγεί σε ένα είδος κάθαρσης και αναγέννησης, σύμφωνα με την εικαστικό.
Info: Γκαλερί Batagianni | 29/3-07/5 | Ώρες λειτουργίας: Τρ., Πεμ., Παρ.: 5-9 μ.μ., Τετ., Σαβ.: 11 π.μ. - 3 μ.μ. και κατόπιν συνεννόησης | Είσοδος ελεύθερη
Νίκος Εγγονόπουλος: Ατομική έκθεση
![Εγγονόπουλος](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/55/55d39fe8331d4b7580168e69eb73fbc3.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Η κόρη του μεγάλου ζωγράφου και ο Δημήτρης Λυμπερόπουλος παρουσιάζουν 22 αριθμημένα αντίτυπα έργων του εικαστικού σε giclée print, μαζί με 8 πρωτότυπες δημιουργίες του. Τα 8 έργα αποτελούν κοστούμια που ο ζωγράφος είχε σχεδιάσει για το έργο του Ευριπίδη Ίων, το οποίο παρουσιάστηκε από τον Θυμελικό Θίασο του Λίνου Καρζή το 1959. Τα εκθέματα έχουν επιλεχθεί με γνώμονα ιστορικά έργα, δημιουργίες που αντιπροσώπευσαν την Ελλάδα στην Biennale της Βενετίας του 1954 και τα τελευταία έργα που ο Εγγονόπουλος φιλοτέχνησε πριν φύγει από τη ζωή.
Info: Εικαστικός Κύκλος ΔΛ | 30/3-30/4 | Ώρες λειτουργίας: Τετ., Σαβ.: 11 π.μ. – 4 μ.μ., Τρ., Πεμ., Παρ.: 11 π.μ. – 8 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Μύηση – The rite of passage
![Τσουκάτου έκθεση](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/c0/c06ece704f6144f1be79d8b5e15e7185.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Η φωτογράφος Πόπη Τσουκάτου εγγράφει νέες αφηγήσεις και συμβολισμούς στη μυστηριακή πομπή των Ελευσίνιων, τη γιορτή αφιερωμένη στις θεές Δήμητρα και Περσεφόνη. Η καλλιτέχνιδα προσπαθεί να μεταδώσει στις φωτογραφίες τη ψυχική σύνθεση των τοπίων. φωτογραφίζοντας ρόδια, νάρκισσους, στάχυα και διάφορα άλλα φυσικά στοιχεία συνυφασμένα με τις αρχαίες τελετουργίες. Η ανθρώπινη ύπαρξη συνδέεται με τον ψυχικό κόσμο αλλά και διάφορους μύθους και θρήνους των παλαιότερων χρόνων.
Info: Γκαλερί "7" | 29/3-16/4 | Ώρες λειτουργίας: Τρ., Πεμ., Παρ.: 11 π.μ. - 2 μ.μ. & 6-9 μ.μ., Τετ., Σαβ.: 11 π.μ. 9 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Γυναικεία ματιά
![Γυναικεία ματιά](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/18/189900824195425797d1bdf96e601086.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Έργα 34 καλλιτέχνιδων από τη Συλλογή Γ. Βογιατζόγλου αναδεικνύουν το γυναικείο σώμα και τη βιωμένη εμπειρία που εγγράφεται πάνω του, απαλλαγμένο από το φαντασιακό του ανδρικού βλέμματος. Οι γυναίκες των έργων, τα οποία φιλοτεχνήθηκαν από το 1926 έως σήμερα, αυτοπροσδιορίζουν το σώμα τους και το εξαιρούν από πατριαρχικές αφηγήσεις της ιστορίας. Όπως εξηγεί και η επιμελήτρια, "σκοπός αυτής της συλλογής θηλυκών αφηγημάτων, δεν είναι να περιχαρακωθούν οι καλλιτέχνιδες βάσει της έμφυλης ταυτότητάς τους και μόνο, αλλά να αποκτήσουν ορατότητα και να αναδειχθεί η ματιά τους και ο λόγος τους στο παρόν ιστορικό πλαίσιο".
Συμμετέχοντες καλλιτέχνες: Τζένη Αντωνοπούλου, Καλλιόπη Ασαργιωτάκη, Αγγέλικα Βαξεβανίδου, Κλεοπάτρα Δίγκα, Ειρήνη Ηλιοπούλου, Γεωργία Θεολόγου, Γωγώ Ιερομονάχου, Σοφία Καλογεροπούλου, Κάλλη Καστώρη, Ιωάννα Καφίδα, Λένα Κιτσοπούλου, Νίνα Κοταμανίδου, Ευτυχία Λάβδα, Σοφία Λασκαρίδου, Αθηνά Λατινοπούλου, Φιλιππίνα Λιβιτσάνου, Καίτη Μαυρομμάτη, Ειρήνη Μνατσακανιάν, Λαμπρινή Μποβιάτσου, Ελένη Μωραΐτη, Εμιλία Ξανθοπούλου, Ειρήνη Παπαδημητρίου, Ελένη Παυλοπούλου, Λήδα Παπακωνσταντίνου, Σπυριδούλα Πολίτη, Έφη Σούτογλου, Ίρις Τσαλαρίδη, Κατερίνα Τσίτσελα, Γεωργία Φαμπρίς, Σοφία Φωτιάδου, Μαρία Χάκα, Μαρία Χατζηγάκη, Μανταλίνα Ψωμά, Vassiliki.
Info: Πινακοθήκη Γ. Βογιατζόγλου | 28/3-28/5 | Ώρες λειτουργίας: Πεμ., Παρ.: 11 π.μ. – 7 μ.μ., Σαβ.: 11 π.μ. – 3μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
"E like END"
![Μπασάνος έκθεση](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/ee/eec4dcd823b449a991f99768a294ff7e.jpg?v=1&maxwidth=650&)
O Κώστας Μπασάνος δημιουργεί μία in-situ εγκατάσταση που γεννά μία νέα συνθήκη ανάγνωσης των δομικών αρχιτεκτονικών στοιχείων ως γράμματα. Στην προκειμένη περίπτωση, τα γράμματα είναι μέρος της λέξης "end" και οι νέες αφηγήσεις τους οδηγούν σε καινούριες σημασιολογικές και εννοιολογικές προεκτάσεις. Οι ερμηνείες που προκύπτουν αφορούν τόσο τη μορφολογική σημασία ενός γράμματος όσο και το σύνολο λέξεων που μπορούν να δημιουργηθούν από το αρχικό κεφαλαίο γράμμα Ε, σε συνδυασμό πάντα με τους κάθετους και οριζόντιους άξονες του χώρου. Η εγκατάσταση του καλλιτέχνη δεν αποσκοπεί απόλυτα στην κατάθεση μιας τελεολογικής συνθήκης, αλλά τις πιθανότητες που προσφέρει μία αρχή.
Info: Potential Project | 01/4-14/5 | Ώρες λειτουργίας: Τετ., Παρ.: 5-9 μ.μ., Σαβ., Κυρ.: 1-6 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Before or after Humanity?
![before or after humanity έκθεση](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/41/41ec3368184945ad9000a026c1590c8f.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Η μορφή της φύσης εκατομμύρια χρόνια πριν ή και μετά την παρουσία του ανθρώπου πάνω στον πλανήτη παρουσιάζεται σε διαφόρων διαστάσεων έργα. Τα τοπία που φιλοτέχνησε η Ιωάννα Κωνσταντίνου δεν πρόκειται αποκλειστικά για αρχέγονους κόσμους στη γη, αλλά απεικονίζουν και ανεξερεύνητες περιοχές άλλων πλανητικών συστημάτων. Οι παράξενοι αυτοί κόσμοι ταξιδεύουν τον θεατή σε ένα αλλόκοτο αλλά γαλήνιο περιβάλλον και του μεταφέρουν την αίσθηση δέους της δημιουργίας και της αναγέννησης.
Info: Art zone 42 | 31/03-30/04 | Ώρες λειτουργίας: Τρ., Πεμ., Παρ.: 3-9 μ.μ., Τετ., Σαβ.: 11 π.μ. - 3 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Vessels
![Aguardiente, 2021](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/fa/fa04733c49ca4329af7f5e9606679b9a.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Η δεύτερη έκθεση του Γάλλου καλλιτέχνη Martin Belou αποτελείται από έργα τα οποία αναδεικνύουν το καλλιτεχνικό και υλικό λεξιλόγιο που έχει υιοθετήσει τα τελευταία χρόνια. Η σύζευξη υλικών στις δημιουργίες του Belou πραγματοποιείται ακολουθώντας τη λογική των αντιθέσεων: το πολύ λεπτό με το πιο ογκώδες, το πιο πολύτιμο με το πιο άγριο, το επιβλητικό με το μικροσκοπικό. Η τοποθέτηση και η κατάσταση των αντικειμένων δίνει μία αινιγματική υπόσταση στα γλυπτά.
Info: Bernier/Eliades | 31/3-12/5 | Ώρες λειτουργίας: Τρ., Τετ., Πεμ., Παρ.: 10.30 π.μ. – 6.30 μ.μ., Σαβ.: 12-4 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Ephemeral
Το κοινό σημείο της διατομικής έκθεσης της Ιωάννας Τερλίδου και της Piyi Wong είναι ο τρόπος προσέγγισης του εφήμερου στοιχείου, το οποίο αποτυπώνουν στα έργα τους με διαφορετικό τρόπο η καθεμία. Η Τερλίδου, εφοδιασμένη με τις γνώσεις της στην τέχνη της υφαντικής, παίζει με τις φωτοσκιάσεις και αποκαλύπτει διαφορετικές πτυχές των υφασμάτων, θυμίζοντας έτσι ένα θέατρο σκιών. Από την άλλη, τα φωτογραφικά πορτρέτα βοτανικής της Wong απαθανατίζουν θραύσματα του χρόνου με εμπνεύσεις από τη φιλοσοφική έννοια Ziran του Lao Zi.
Info: FokiaNou Art Space | 31/3-16/4 | Ώρες λειτουργίας: Πέμ., Παρ., Σαβ.: 5-8 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Ελευθερίας αφηγήσεις, η Ακαδημία Αθηνών τιμά το 1821
![Edward Dodwell (1767-1832), Views in Greece, from drawings, London, Rodwell and Martin, 1821: Όψη της δυτικής πλευράς του Παρθενώνα και του Ερεχθείου Βιβλιοθήκη Ακαδημίας Αθηνών](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/37/3784ef046ccf4eed888d78d08a0db896.jpg?v=1&maxwidth=650&)
London, Rodwell and Martin, 1821: Όψη της δυτικής πλευράς του Παρθενώνα και του Ερεχθείου
Βιβλιοθήκη Ακαδημίας Αθηνών
Η Ακαδημία Αθηνών, με αφορμή την 200ή επέτειο του Ελληνικού Αγώνα, ρίχνει φως στις δράσεις των Ελλήνων Διαφωτιστικών, της Φιλικής Εταιρείας και του φιλελληνικού κινήματος από τα τέλη του 18ου αιώνα μέχρι και την Ναυμαχία του Ναυαρίνου το 1827. Ένα τμήμα της έκθεσης αφιερώνεται στον σπουδαίο Διονύσιο Σολωμό, ενώ παράλληλα γίνεται αναφορά στις λαϊκές παραδόσεις, τη μουσική και τις φορεσιές που επιβίωσαν έως τα νεότερα χρόνια. Ακόμη, ανεκτίμητης αξίας έντυπα και έγγραφα από τα αρχεία Ερευνητικών Κέντρων της Ακαδημίας, σπάνιες εκδόσεις της βιβλιοθήκης της και διάφορα εκθέματα από τη συλλογή των έργων τέχνης της αποτελούν κομμάτι της γενικότερης έκθεσης.
Info: Μέγαρο Ακαδημίας Αθηνών | 30/3-30/7 | Ώρες λειτουργίας: Δευτ., Τρ., Τετ., Πεμ., Παρ.: 11 π.μ. - 5 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Η Επανάσταση του 1821 στο ελληνικό βιβλίο για παιδιά
![έκθεση Πινακοθήκη Λέφα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/50/5027f60457444278bd2d72ff4b580334.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Έργα που ανήκουν στη Συλλογή του ζεύγους Δημήτρη και Μάγδας Αναγνώστη με θέμα την Ελληνική Επανάσταση εκθέτονται μαζί με 10 ελαιογραφίες του γνωστού Ναΐφ ζωγράφου Νώντα Ρεντζή. Σκοπός της έκθεσης είναι όχι μόνο η εξοικείωση των παιδιών με την ελληνική ιστορία, αλλά και η γνωριμία τους με τον κόσμο της λογοτεχνίας.
Info: Δημοτική Πινακοθήκη Λέφα | 29/3-20/5 | Ώρες λειτουργίας: Δευτ., Τρ., Πέμ.: 12.30 μ.μ. – 3.30 μ.μ. και κατόπιν ραντεβού | Είσοδος ελεύθερη
The Deep End
![Two Thirds Project Space έκθεση](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/3f/3f47f9710c244dfdacabf0f932b3f499.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Δεν πρόκειται για την πρώτη έκθεση που σχετίζεται θεματικά με τη συνθήκη του εγκλεισμού. Οι καλλιτέχνες εμπνέονται από την αγωνία και την ανησυχία που πυροδοτούν η αποκοπή και η αποξένωση του ανθρώπου σε κοινωνικά πλαίσια. Υπό αυτές τις συνθήκες, το άτομο αποσυνδέεται από το καθημερινό του περιβάλλον και έτσι αρχίζει να αντιλαμβάνεται τον εαυτό του ως μία ξεχωριστή οντότητα. Η προσαρμογή στην καθημερινότητα ενδεχομένως να δυσκολέψει τον άνθρωπο, ο οποίος καταλήγει να αμφισβητεί την ίδια του την ύπαρξη. Διαφορετικά είδη τέχνης όπως ζωγραφική, γλυπτική και φωτογραφία διερευνούν τους τρόπους με τους οποίους αυτή η αίσθηση αλλοτρίωσης μπορεί να δημιουργηθεί από συγκεκριμένες μεθόδους καλλιτεχνικής πρακτικής, καθώς αυτές προάγουν ένα στοχευόμενο είδος διαλόγου με τον θεατή.
Συμμετέχοντες καλλιτέχνες: Έλλη Αντωνίου, Κωνσταντίνος Γιώτης, Δημήτρης Κοντοδήμος, Καρολίνα Κρασούλη, Γιώργος Παπαφίγκος, Dario Carratta, Laetitia de Chocqueuse, Johan F. Karlsson, Lulù Nuti, Rudolf Steiner
Info: Two Thirds Project Space | 01-16/4 | Ώρες λειτουργίας: Τρ., Τετ., Παρ.: 5-9 μ.μ., Σαβ.: 11.30 π.μ. - 2.30 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
The ART is more than blood
![Δημήτρης Κατσαβέλης, Θέα από το μπαλκόνι, 59x57cm, Λάδια](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/f6/f6fb66b972bc49909fae1186a310b0bf.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Συνήθως στα καλλιτεχνικά έργα, ο στόχος είναι η ανάπτυξη μίας σχέσης με τον θεατή. Ωστόσο ο δεσμός που αναπτύσσεται ανάμεσα σε ένα έργο και τον δημιουργό του είναι εξίσου σημαντικός. Η ανάγκη ύπαρξης της τέχνης πηγάζει από την ανάγκη της ανθρώπινης ψυχής να πλησιάσει τη δική της αλήθεια. Οι δεσμοί αίματος που έχουν αναπτύξει οι καλλιτέχνες με την τέχνη οδηγούν τελικά στην αποκάλυψη της αλήθειας. Συνδυαστικά, προβάλλεται η επιθυμία να κατακτήσει ο κάθε δημιουργός την τέχνη ενώ παράλληλα αναγνωρίζει την οικουμενικότητά της.
Συμμετέχοντες καλλιτέχνες: Anastasia Fysa – Georgio Babili – Miltos Tsivdaris – Έλενα Αρσενίδου – Ήβη Γαβριηλίδη – Κώστας Γαρύφαλλος – Πόλυ Γεωργακοπούλου - Αγλαΐα Θανάσου – Μαίρη Κάρλου – Στέλλα Κάρλου – Ελένη Καρνέζη – Στέλλα Κατεργιαννάκη - Χριστίνα Κατεργιαννάκη – Δημήτρης Κατσαβέλης – Μιράντα Κατσίφα – Βάσια Μουστάκα – Κωνσταντίνα Ντζιαβού – Όλγα Ξυθάλη – Αθηνά Παναγιωτίδου – Δώρα Πασαλόγλου - Οδυσσέας Ρεκούμης – Κατερίνα Σαμαρτζίδου – Μανταλένα Τάνη – Μαριλένα Φουντά
Info: Ελληνογαλλικός Σύνδεσμος | 28/3-16/4 | Ώρες λειτουργίας: Δευτ.-Παρ.: 5 - 9 μ.μ., Σαβ.: 12 - 4 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Η Φωνή των Χρωμάτων
![Μαριδάκις](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/3a/3abc3ef297324c1ea218cc2bbf9b0d48.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Χρησιμοποιώντας ακρυλικά χρώματα, ο Μανώλης Μαριδάκις αναδεικνύει έντονες συνθέσεις και εκφράζεται με έναν εντελώς προσωπικό τρόπο. Ο καλλιτέχνης εμπνέεται συχνά από τον σουρεαλισμό και αποτυπώνει στις δημιουργίες του την αγωνία για την έλλειψη συμμετοχής του ανθρώπου στο περιβάλλον, στην τέχνη, στις σχέσεις και καταγράφει την απουσία από κάθε δημιουργικό που υπάρχει ή γεννιέται.
Info: Γκαλερί "Αμαλίας 36" | 01-10/4 | Ώρες λειτουργίας: Δευτ., Τρ., Τετ., Πεμ., Παρ.: 9:00π.μ.–5:00μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Black & White
Μετά την έκθεση "Moments of Color", η Blank Wall Gallery εστιάζει στη μαγεία της ασπρόμαυρης εικόνας με μία νέα ομαδική έκθεση φωτογραφίας. Καλλιτέχνες από όλο τον κόσμο εκφράζονται με το ασπρόμαυρο, παρουσιάζοντας μια σειρά φωτογραφιών οι οποίες αφηγούνται διάφορες ιστορίες και αφήνουν τον θεατή ελεύθερο ώστε να εγγράψει τις δικές του ερμηνείες για τις εικόνες που αντικρίζει. Η έλλειψη χρώματος λειτουργεί ως ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα στα εκθέματα και επιτρέπει στο κοινό να δημιουργήσει τα δικά του χρώματα και αποχρώσεις πάνω στα έργα, χωρίς τους περιορισμούς που επιβάλλει η έγχρωμη εικόνα.
Info: Blank Wall Gallery | 01-13/4 | Ώρες λειτουργίας: Δευτ., Τρ., Τετ., Παρ.: 5.30-9.30 μ.μ., Σαβ.: 12.30-2.30 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Στη Χώρα Καμπανέλλη. Νάξος, Μάουτχαουζεν, Αθήνα
![Καμπανέλλης έκθεση Πινακοθήκη Γκίκα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/45/45957d2c6ad34449818b6d7a7a6637c9.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Στο δεύτερο μισό του 20ου αιώνα, ο Ιάκωβος Καμπανέλλης υπήρξε μία από τις σπουδαιότερες μορφές για την χώρα σε πνευματικό αλλά και καλλιτεχνικό επίπεδο. Μέσω της δραματουργίας και τους προβληματισμούς της εκάστοτε κοινωνίας που πρόβαλλε στα έργα του, αναδιαμόρφωσε με πρωτότυπο τρόπο το ελληνικό θέατρο και σημάδεψε την στρατοπεδική λογοτεχνία χάρη στο βιβλίο του με εμπειρίες από το Μάουτχαουζεν. Το αστείρευτο ταλέντο του Καμπανέλλη άγγιζε επίσης τη μουσική, τη σεναριογραφία και γενικότερο τον κινηματογράφο.
Με την έκθεση στην Πινακοθήκη Γκίκα ξεδιπλώνεται η πολύτροπη καριέρα του, η οποία συχνά συνδεόταν με άλλους μεγάλους καλλιτέχνες και στοχαστές του έθνους. Τα έργα που ήδη κοσμούν την πινακοθήκη αναπτύσσουν μία σχέση επικοινωνίας με εκείνα της ανερχόμενης έκθεσης, αποδεικνύοντας τη διαχρονικότητα στο έργο του Καμπανέλλη.
Info: Πινακοθήκη Γκίκα | 30/03 - 30/07 | Ώρες λειτουργίας: Παρ., Σαβ.: 10 π.μ. - 6 μ.μ. | Γενική είσοδος: 9€, Περιοδική έκθεση: 5€, Μειωμένο: 7€
Αδειάζοντας το σπίτι των γονιών μου
![Κατερίνα Καλούδη έκθεση](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/63/634f4a95863e4ea79bc8ace6e639ec7e.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Μετά τον θάνατο της μητέρας της και ενώ άδειαζε το πατρικό της, η φωτογράφος Κατερίνα Καλούδη εμπνεύστηκε για τη δημιουργία του νέου της έργου. Η διαδικασία του αδειάσματος προκάλεσε έντονη συγκίνηση και αναδρομές σε αγαπημένες αναμνήσεις της καλλιτέχνιδας. Σε μια απόπειρα διαχείρισης του πένθους της, η Καλούδη μετέτρεψε την τραπεζαρία του σπιτιού σε στούντιο φωτογραφίας, όπου αντικείμενα του χώρου απαθανατίστηκαν στον φακό και εκκίνησαν φανταστικούς εσωτερικούς διαλόγους της φωτογράφου.
Η έκθεση εστιάζει όχι μόνο στην ανάπτυξη ενός καλλιτεχνικού διαλόγου με τον θεατή, αλλά και ενός συναισθηματικού διαλόγου, με επίκεντρο ένα άτομο που κάνει αναδρομή στο παρελθόν του και επιχειρεί να αντιμετωπίσει την απώλεια του θανάτου.
Info: Μουσείο Μπενάκη (Πειραιώς 138) | 31/3 - 22/5 | Ώρες λειτουργίας: Πεμ., Κυρ.: 10 π.μ. - 6 μ.μ., Παρ., Σαβ.: 10 π.μ. - 10 μ.μ. | Είσοδος: 6€, μειωμένο 3€